Informacje

Podkarpackie wina w Parlamencie Europejskim

W środę 30 marca br. w Parlamencie Europejskim odbędzie się degustacja podkarpackich win oraz produktów i potraw regionalnych przygotowywanych w oparciu o tradycyjne receptury z regionu podkarpackiego. Organizatorem jest europoseł z Podkarpacia Tomasz Poręba.

Tomasz Poręba. Fot. Damian Palar

Na zdjęciu: Tomasz Poręba, europoseł z Podkarpacia podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle.
Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Celem prezentacji jest nie tylko promocja Podkarpacia w Europie, ale także zwrócenie uwagi na istniejące problemy polskich winiarzy. W tym między innymi na istniejące w polskim prawodawstwie ograniczenia prawno-administracyjne uniemożliwiających rozwój winiarstwa w naszym kraju. Podczas prezentacji zbierane będą podpisy pod apelem do Marszałka Sejmu RP o jak najszybsze przyjęcie wszystkich możliwych rozwiązań prawnych, które pomogą polskim winiarzom w rozwoju tej ważnej gałęzi przemysłu rolniczego. Europoseł Tomasz Poręba zwróci się w tej sprawie także z interpelacją do Komisji Europejskiej.

„Organizowana przeze mnie w ubiegłym roku w PE wystawa prac Zdzisława Beksińskiego promowała Podkarpacie przez wybitną sztukę i kulturę. Teraz  przyszedł czas aby zaprezentować Podkarpacie w Brukseli przez regionalne smaki i produkty w tym wina i tradycyjne wyroby wędliniarskie. W ten sposób chcę zainteresować mieszkańców Brukseli i wielu pracowników unijnych instytucji Podkarpaciem. Nie bez znaczenia jest też zwrócenie uwagi na istniejące problemy polskich winiarzy” – powiedział Tomasz Poręba.

Podczas degustacji będzie można skosztować wina produkowane przez winiarzy z okolic Jasła, Sanoka, Rzeszowa i Jarosławia, a także regionalne produkty przygotowane przez zakłady wędliniarskie z Pilzna, Górna i Jarosławia.

(Biuro Prasowe Delegacji PiS w Parlamencie Europejskim)

SŁOWA KLUCZOWE