Kultura | rozrywka | edukacja

W Galerii JDK: subtelny świat Magdaleny Wyżykowskiej

Przekrojową wystawę twórczości Magdaleny Wyżykowskiej można – do końca marca br. – zwiedzać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż, który odbył się 8 marca, zgromadził liczne grono miłośników sztuki z całego Podkarpacia.

Fot. Jasielski Dom Kultury
© Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Artystka, której prace można było oglądać na 19 wystawach indywidualnych i ponad 70 zbiorowych, ale w Jaśle prezentuje się po raz pierwszy, pokazuje fragmenty cykli z różnych okresów swojej twórczości, odzwierciedlające różne etapy jej życia. Obrazy są zróżnicowane tematycznie i pod względem techniki wykonania, ale wszystkie subtelne, nastrojowe, emanujące dobrą energią. Na wystawie są przykłady prac powstałych tuż po studiach, ponad 20 lat temu: portrety, martwe natury i kolaże, późniejsze pejzaże i architektura, malowane podczas licznych plenerów, część bardzo ważnego dla niej cyklu „Życie kobiety”, niesłychanie oryginalne obrazy malowane na aksamicie, którego faktura oraz głęboka czerń sprawiają, że bartwy nabierają niezwykłej intensywności, jak napisał prof. Stanisław Batruch z ASP w Krakowie: „Biele emanują srebrem, żółcie złotem, a inne kolory zmieniają także znaczenie i funkcje w obrazie. Otrzymujemy zatem efekt niemalże neonowego świecenia koloru jakby od środka”. Malarka przywiozła także kilka abstrakcyjnych kompozycji z ostatniego cyklu „Emocje”, wyraźnie odbiegających od pozostałych, ekspresyjne, w intensywnych kolorach.

Tak naprawdę twórca nie zna swoich możliwości do końca i ja właśnie jestem taką osobą – powiedziała Magdalena Wyżykowska podczas uroczystego otwarcia wystawy – Inspirację czerpiemy w zetknięciu z ludźmi, z pięknymi miejscami i wtenczas po prostu tworzymy. Tak powstał mój cykl emocje. Myślę, że twórca powinien sobie pozwolić na to, żeby tworzyć tak, jak czuje, przedstawić to, co w danym momencie mu w duszy gra.

Fot. Jasielski Dom Kultury
© Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Wcześniej sylwetkę malarki przybliżyła gościom wernisażu dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk, podkreślając, że w środowisku artystycznym jest znana z tego, że swoje prace chętnie przekazuje na aukcje charytatywne. Ale życzliwa światu i ludziom Magdalena Wyżykowska, w ogóle lubi dzielić się z innymi swoją twórczością. Jedną z wystawianych prac na aksamicie, przedstawiającą Jasło, obdarowała również Jasielski Dom Kultury.

Wernisaż, na który przybyli przyjaciele Magdaleny Wyżykowskiej z całego Podkarpacia, a także z Warszawy, jak sama powiedziała: „ci, których zna, i ci, których dopiero pozna”, rozpoczął występ zespołu wokalnego „Fermata”, prowadzonego przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.

Fot. Jasielski Dom Kultury
© Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

***

Magdalena Wyżykowska ukończyła malarstwo w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Pracę artystyczną łączy z edukacją artystyczną dzieci i młodzieży. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Uprawia olej, akwarele, pastele, tworzy collage; maluje na aksamicie. Jej prace, zarówno nastrojowe pejzaże, martwe natury, kwiaty, subtelne portrety kobiet, jak i tworzone w ostatnich latach kompozycje abstrakcyjne są rozpoznawalne. Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach malarskich: międzynarodowych i ogólnopolskich oraz licznych biennale, sympozjach i przeglądach artystycznych, nieustannie doskonaląc swój warsztat. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, kanadzie, USA, Francji, Anglii, Holandii, Słowacji, Danii i Watykanie. Za szczególne osiągnięcia została odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Edukacji.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE