Kultura | rozrywka | edukacja

W Jaśle młodzi soliści odkrywali swoje talenty muzyczne

Pod naszym patronatem

Aleksandra Tocka w kategorii gimnazjum oraz Zuzanna Gorzkowska i Mariola Leń w kategorii szkół ponadgimnazjalnych to laureatki 23. edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Love me Tender”. W corocznym konkursie organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle wzięło udział w sumie 45 wokalistów reprezentujących województwo podkarpackie i małopolskie.

Aleksandra Tocka

Na zdjęciu: występ Aleksandry Tockiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Więcej zdjęć w naszej fotogalerii (kliknij na obrazek). Fot. MDK Jasło.

Tego dnia dominującym na scenie Młodzieżowego Domu Kultury był „język miłości” – wszak to temat przewodni konkursu organizowanego nieprzerwanie od 1988 roku. Uczestnicy  konkursu musieli zinterpretować przed specjalnie powołaną komisją konkursową jeden utwór w wybranym przez siebie języku obcym (głównie w języku angielskim). Nie zabrakło też prezentacji w języku niemieckim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Przy ocenie wykonawców pod uwagę brane były nie tylko elementy związane z doborem repertuaru i jego interpretacją językową, ale również muzykalność i ogólny poziom artystyczny prezentacji.

W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Tocka (Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle) za – jak podkreśliło jury – niezwykłe wykonanie piosenki „I have nothing” Whitney Houston. Drugiego miejsca nie przyznano, natomiast trzecie zajęły ex aequo Małgorzata Niezgoda (Zespół Szkół w Lipnicy Dolnej) za wykonanie piosenki „If I ain’t got you” Alicii Keys oraz Klaudia Bender (Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie), która wykonała utwór „God help” z repertuaru The Outcasts. W tej kategorii wiekowej jurorzy postanowili także wyróżnić Klaudię Dereniowską (Zespół Szkół nr 2 w Dukli)oraz Karolinę Jastrząb (Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęły ex aequo Zuzanna Gorzkowska (Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku) oraz Mariola Leń (I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie). Pierwsza z nich wykonała utwór „When I fall in love” Wictora Younga z akompaniamentem Jakuba Kowalewicza, natomiast druga z młodych artystek zaśpiewała piosenkę „Arlekino” z repertuaru Ałły Pugachovy. Drugie miejsce w konkursie wyśpiewała sobie uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie Aleksandra Czuba – wykonała piosenkę „Stand up for love” Destinys Child, natomiast trzecie miejsce zajęła Justyna Nowak (Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie) za wykonanie „Baby baby” z repertuaru zespołu Blue Café.

Komisja oceniająca popisy młodych solistów w tej kategorii wiekowej postanowiła przyznać również trzy wyróżnienia dla: Artura Zawora (III LO Rzeszów) za wykonanie utworu „Keine ruhige Minute” Reinhard Mey, Macieja Leśniaka (I LO Jasło) za wykonanie utworu „To be with you” Paul Gilbert oraz Alicji Guzik (MDK Gorlice), która zaśpiewała piosenkę „Norwegian Wood” z repertuaru The Beatles.

Ponadto Aleksandra Tocka i Zuzanna Gorzkowska otrzymały Nagrodę Przewodniczącego Jury – 15 godzin nagrań w Papaya Studio mieszczącego się w Lipinkach.

Nagrody laureatom Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Love me Tender” wręczyli: Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle Grażyna Leńczuk, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle Zbigniew Dranka oraz kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle Aleksandra Dacyl.

Galę finałową zakończyło odsłonięcie przed wejściem do budynku Młodzieżowego Domu Kultury tablicy „Miejsce odkrywania talentów” przyznanej placówce od Ministerstwa Edukacji Narodowej. W bieżącym roku szkolnym jest jednym z dwóch (obok Ogniska Muzycznego w Jaśle Pawła Oszajcy) takich miejsc w powiecie jasielskim.

„Mam nadzieję, że umieszczenie na polskiej mapie Miejsc Odkrywania Talentów, znajdującej się stronie internetowej www.roktalentow.men.gov.pl, przyczyni się do promocji Państwa placówki w regionie i środowisku lokalnym, wymiany dobrych praktyk z innymi wyróżnionymi placówkami, a także przyniesie satysfakcję z pomocy młodym ludziom w osiąganiu przez nich sukcesu na własną miarę.” – napisała w liście skierowanym do dyrekcji placówki Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej RP.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE