Kultura | rozrywka | edukacja

W klimacie muzyki dawnej

Pod honorowym patronatem burmistrza Jasła, 2 marca w Jasielskim Domu Kultury, odbył się koncert karnawałowy muzyki barokowej. Przed jasielską publicznością wystąpił zespół muzyki dawnej Ensamble Barocum.

Fot. Jasielski Dom Kultury
© Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Zapowiadający koncert Mateusz Kowalski powiedział, że program wieczoru to muzyczna opowieść o ulotnych życia przyjemnościach – muzyce, winie i kawie. W skład zespołu Ensamble Barocum wchodzą: Stefanie True – sopran, Patrycja Domagalska – klawesyn i Mateusz Kowalski – viola da gamba. Wykonali oni utwory m.in. Henry Purcell’a, Michela Lamberta, Giovanni Gabrieli Gastoldi i Georga Fredricha Händla. Zespół muzyki dawnej Ensamble Barokum założony został w 2007 roku przez trzech młodych, utalentowanych muzyków, którzy spotkali się w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), gdzie kształcili się u największych autorytetów w zakresie śpiewu barokowego i gry na instrumentach z epoki. Ich repertuar obejmuje muzykę epoki baroku ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej muzyki na sopran solo, zarówno sakralnej jak i świeckiej, angielskie pieśni H. Purcell’a oraz utwory instrumentalne na gambę i solową literaturę klawesynową. Zespół zadebiutował na Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie i na podobnym festiwalu w Barcelonie. Organizuje ponadto koncerty i warsztaty promujące muzykę dawną głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Solistka zespołu, Stefanie True, ukończyła studia wokalne na Uniwersytecie York w Toronto (Kanada), w 2007 roku otrzymała pierwszy dyplom Królewskiego Konserwatorium w Hadze, w 2009 roku otrzymała dyplom mistrzowski z wyróżnieniem tej samej instytucji. Stefani True koncertuje w Europie, Północnej i Centralnej Ameryce, wykonując partie sopranowe w operach i oratoriach. Ta zdolna stypendystka wielu programów i instytucji regularnie koncertuje w Holandii i Polsce.

Akompaniująca jej na klawesynie Patrycja Domagalska to absolwentka krośnieńskiego Liceum Muzycznego w klasie fortepianu oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2010 roku otrzymała dyplom mistrzowski w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Stypendystka międzynarodowych kursów mistrzowskich m.in. w Norwegii, Niemczech i Austrii. Ukończyła również kurs tańca barokowego. Założycielka zespołu Ensamble Barocum. Jako pierwsza Polka – klawesynistka, została zaproszona do Międzynarodowej Orkiestry Unii Europejskiej, odbywając tournee, które wiodło przez Niemcy, Francję, Anglię, Maltę, Serbię, Macedonię, Słowację, Portugalię i Luksemburg.

Mateusz Kowalski – viola da gamba studiował w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego, doskonalił również swe umiejętności w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Występuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Holandia, Litwa, Mołdawia, Rumunia i Słowenia). Jest stałym członkiem specjalizującego się w muzyce renesansu zespołu „Floripari”, który ma swoją siedzibę na Wawelu. Występuje także w wielu polskich i międzynarodowych formacjach muzyki dawnej, oraz współpracuje z Baletem Dworskim „Cracovia Danza”. Prowadzi także warsztaty muzyki liturgicznej.

Występ tak znakomitego i utytułowanego zespołu zgromadził w Jaśle publiczność złożoną z melomanów i koneserów coraz popularniejszej obecnie muzyki barokowej. Artyści potrafili zaangażować publiczność we wspólny śpiew, chociaż poprzeczka postawiona była wysoko – do barokowej muzyki trzeba było zaśpiewać starofrancuski tekst. Widownia sprostała temu niełatwemu zadaniu i nagrodziła zespół w finale gromkimi brawami.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE