Kultura | rozrywka | edukacja

W kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata: „Lament serdeczny”

Drugi koncert wielkopostny „Lament serdeczny”, w którym wystąpiły zespoły i recytatorzy JDK, odbył się w piątek (18 bm.) w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata w Jaśle – Niegłowicach.

Koncert

Koncert rozpoczął króciutki występ 6-letniego Michała Witusika i Macieja Wulwa, którzy razem zagrali na skrzypcach. Następnie zespół instrumentalny Ad Libitum, pod kierunkiem Macieja Wulwa, wykonał dwa adagia: Tomaso Albinioniego i Samuela Barbera, a zespół wokalny Fermata, prowadzony przez Ewę Grzebień zaśpiewał pieśni wielkopostne: „Zawitaj ukrzyżowany”, „Płaczcie anieli”, „Bądź mi litościw” i „Lament serdeczny”. Muzykę i pieśni przeplatały recytacje utworów m.in. Juliana Tuwima, Wojciecha Bąka, Macieja Kononowicza i Zbigniewa Doleckiego, w wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej Scena Słowa, przygotowanej przez Helenę Gołębiowską.

Poruszyliście struny naszej wrażliwości duchowej, religijnej, wrażliwości muzycznej, estetycznej. Mogliśmy poprzez to wyciszenie, skupienie, znaleźć się w odrobinę innym świecie. Poezja, śpiew, skrzypce, które poruszają najgłębsze zakamarki naszej ludzkiej wrażliwości, to wszystko pomogło nam jeszcze bardziej otworzyć się na przeżywanie Misterium Męki Pańskiej – mówił ks. Tadeusz Mieleszko, proboszcz parafii w Jaśle – Niegłowicach, dziękując występującym i organizatorom koncertu za piękne przeżycia. – Słuchaliśmy pieśni. Przecież to są jedne z naszych najstarszych, tradycyjnych pieśni. Okazuje się, że młodzież może się nimi modlić; mogą być interesujące, pociągające. Za to wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ostatni koncert „Lament serdeczny” odbędzie się 25 marca w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (fara).

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE