Informacje

Wprowadzali w obieg fałszywe pięćdziesięciozłotówki

Policjanci z jasielskiej komendy ustalili i zatrzymali dwóch nastolatków, którzy wprowadzali do obiegu fałszywe pieniądze. Policjanci zabezpieczyli również sprzęt, za pomocą którego jeden z nich podrabiał banknoty. Za popełnione przestępstwa grożą im surowe konsekwencje.

Urządzenie, na którym fałszowano banknoty. Fot. KPP Jasło

Fot. ARCHIWUM KPP JASŁO

W minioną niedzielę, dyżurny komendy został powiadomiony o pojawieniu się podrobionych banknotów w jednym ze sklepów na terenie gminy Kołaczyce. Policjanci, którzy zajęli się sprawą ustalili, że ekspedientka w utargu ujawniła fałszywy banknot o nominale 50 zł. Nie posiadał on znaku wodnego oraz żadnych innych widocznych zabezpieczeń. Okazało się, że to już drugi taki przypadek w ciągu minionych kilku dni.

Na podstawie zebranych informacji i prowadzonego rozpoznania policjanci wytypowali dwóch podejrzanych. W domu 19-letniego mieszkańca gminy Kołaczyce funkcjonariusze znaleźli sprzęt służący do podrabiania banknotów. Młody człowiek za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego zeskanował i następnie wydrukował zabezpieczone w sklepie pięćdziesięciozłotówki. W toku prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że podrobione banknoty 19-latek przekazywał swojemu 17-letniemu koledze, który wprowadził je w obieg.

Starszy z zatrzymanych nastolatków usłyszał zarzut podrabiania pieniędzy, młodszy puszczenia fałszywych pięćdziesięciozłotówek w obieg. W obliczu zebranych dowodów młodzi ludzie przyznali się do przestępstw. Decyzją prokuratora zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Za wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za ich podrabianie nawet 25 lat.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE