Kultura | rozrywka | edukacja

„Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę” – już w piątek!

Już po raz drugi w Jaśle odbędzie „Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę”. Na tegoroczną akcję, która odbędzie się 8 kwietnia, w Gimnazjum Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jaśle, zapraszają Burmistrz Miasta Jasła oraz Przedstawiciel Romów w Jaśle.

Zapowiedź wydarzenia

Na uczestników zabawy czeka mnóstwo atrakcji. Dzieci, ubrane w stroje cygańskie wraz z opiekunami wezmą udział w barwnej paradzie Romów i wesołej zabawie, do której przygrywać będzie zaproszona na tę okazję Kapela Romska z Tarnowa.

Najważniejszym celem tej zabawy jest integracja środowiska romskiego ze społecznością Jasła a zwłaszcza dzieci. Przedszkolaki bardzo chętnie przygotowują stroje do tej zabawy i przyjdą na wspólne świętowanie ze swoimi kolegami Romami, z którymi spotykają się w przedszkolu czy na podwórku. Ważnym celem tej imprezy środowiskowej jest aktywizacja środowiska romskiego, prezentacja kultury, obyczajowości, tradycji romskich. Wspaniałą okazją do tego jest przypadający na 8 kwietnia Światowy Dzień romów – mówi Marek Tęcza, koordynator Programu na rzecz społeczności romskiej.

Tegoroczne „Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę” finansowane jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.” Organizatorami imprezy są: Urząd Miasta w Jaśle, Świetlica Popołudniowa dla Dzieci oraz Asystent Edukacji Romskiej.

„Powitanie wiosny na Cygańską Nutę” to nie jedyna forma wspierania mniejszości romskiej na ternie Jasła. 4 marca br. podpisana została umowa o dofinansowanie realizacji projektu pt. „Romowie są wśród nas – szkolenia zawodowe, integracja społeczna i poprawa wizerunku jasielskich Romów”. Wartość projektu to blisko 800 tys. zł. Projekt ten obejmuje: prowadzenie szkoleń i kursów zawodowych dla członków społeczności romskiej, organizowanie dodatkowych zajęć na świetlicy dla dzieci romskich, pomoc prawną oraz poprawę wizerunku Romów w społeczeństwie. Projekt jest w 100 % finansowany ze środków zewnętrznych ( 85 % z Europejskiego Funduszu Społecznego i 15 % z budżetu państwa).

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE