Kultura | rozrywka | edukacja

Dlaczego warto zostać pisarzem dla dzieci?

Czy praca pisarza jest ciężka? Jak długo pisze się książkę i jak wygląda proces jej tworzenia? Skąd czerpać pomysły do opowiadań? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy spotkania autorskiego z Melanią Kapelusz.

Spotkanie z Melanią Kapelusz. Fot. MBP Jasło

Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Autorka książek dla dzieci gościła szóstego marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej. Podczas spotkania autorka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 4 w Jaśle, którzy prześcigali się w zadawaniu jej pytań. Podczas spotkania Melania Kapelusz czytała swoje książki, które tak przyjazne dziecku, bez zbędnego dydaktyzmu wskazują na fundamentalne prawdy i wartości, uczą jak postępować, aby żyć zgodnie z naturą, samym sobą i drugim człowiekiem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali bajek i brali udział w rozmowie na temat przeczytanego tekstu.

Autorka opowiadała o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd czerpie pomysły. Pisarka zdradziła, że bardzo lubi zwierzęta i krasnoludki. O tych ostatnich opowiada w jednej ze swoich książek. Krasnoludki pani Melanii huśtają się na sznurówkach, bawią w chowanego, skaczą, wspinają się po meblach i chętnie oglądają telewizję.

Pani Melania jest również autorką dwóch książek, których bohaterką jest rezolutna dziewczynka z charakterem i wybujałą wyobraźnią („Kinga i co z niej wyrośnie”, „Kinga i jak ją rozgryźć”).

Pisarka zachęcała zebranych do czytania Świerszczyka – czasopisma dla dzieci, z którym współpracuje. Na łamach tego dwutygodnika ukazują się wiersze, baśnie, opowiadania rozwijające inteligencję i wyobraźnię. Melania Kapelusz wspólnie ze Świerszczykiem, tytułowym bohaterem magazynu, pisze jego pamiętnik, który ukazuje się co dwa tygodnie na łamach pisma.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE