Informacje

Finał konkursu wiedzy i umiejętności policyjnych

Nagrody, puchary i okolicznościowe dyplomy trafiły wczoraj do rąk finalistów II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności Policyjno–Prewencyjnych. W zawodach rywalizowało 9 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad konkursem objął Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Józef Gdański.

Wręczenie nagród. Fot. POLICJA

Współorganizatorami konkursu, którego motto brzmi „W Służbie Społeczeństwu – Bezpieczna Szkoła – Bezpieczna Polska” była Komenda Powiatowa Policji w Jaśle oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach. Jego celem jest m.in. upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w życiu codziennym, zarówno w swoim środowisku lokalnym, jak i poza nim, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie i pokonywanie niebezpieczeństw oraz zapoznanie młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

W finale, który po raz drugi został zorganizowany na obiektach ZSP w Kołaczycach, wzięło udział 9 drużyn z 5 szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół w Tyczynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, Zespołu Szkół w Czudcu, Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach. Aby dotrzeć do finału trzyosobowe drużyny musiały pokonać swoich konkurentów na etapie szkolnym i rejonowym.

Rywalizacja w finale rozpoczęła się od rozwiązania testu m.in. z wiedzy policyjnej, o społeczeństwie oraz pomocy przedmedycznej. Następnie zawodnicy mieli do pokonania tor przeszkód. W kolejnym etapie sprawdzali swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej oraz udzielaniu pierwszej pomocy.

Zwycięstwo w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Policyjno–Prewencyjnych odniosła drużyna ZSP w Kołaczycach. Kolejne miejsca na podium zajęła reprezentacja ZSP nr 5 w Krośnie oraz druga z startujących w finale drużyn ZSP w Kołaczycach.

Honorowy patronat nad konkursem objął Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji. Nadinspektor Józef Gdański ufundował również puchar dla najlepszego uczestnika konkursu, którym został Tomasz Roś z ZSP w Kołaczycach.

W klasyfikacji indywidualnej wyłoniono również najlepszą zawodniczkę, którą okazała się Monika Kucab z Zespołu Szkół w Czudcu. Od Burmistrz Kołaczyc Małgorzaty Salachy otrzymała statuetkę za zdobycie największej liczby punktów wśród dziewcząt.

W skład komisji konkursowej weszli m.in. podinsp. Maciej Karp, podkom. Bogusław Filip, podkom. Grzegorz Żytniak, mł.asp. Anna Śnieżek oraz sierż. Joanna Garbacik z KPP w Jaśle.

W uroczystym zakończeniu turnieju i rozdaniu nagród udział wzięli m.in. Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Józef Gdański, Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik.

To już kolejny sukces uczniów z ZSP w Kołaczycach. W tym roku siedmioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego z klas o profilu policyjno-strażackim zakwalifikowała się do finałowej trzydziestki ogólnopolskiej „Olimpiady Policyjnej”. W finale czworo z nich: Magdalena Skrzyszowska, Konrad Wilisowski, Tomasz Roś oraz Dawid Skicki, wywalczyło indeks i po ukończeniu liceum zostaną przyjęci na wybrany kierunek stacjonarnych studiów pierwszego stopnia realizowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Do udziału w zwodach przygotowywał ich m.in. podinsp. Maciej Karp, który prowadzi również zajęcia w kołaczyckim liceum.

Uczniom i opiekunom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE