Kultura | rozrywka | edukacja

III Jasielskie Dni Tańca (zapowiedź)

Warsztaty taneczne oraz prezentacje amatorskich grup tanecznych złożą się na III Jasielskie Dni Tańca, które odbędą się 26, 27 i 28 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Ruch pochwycony” w holu JDK.

Zapowiedź wydarzenia

Sześciogodzinne, rozłożone na dwa dni (26 i 27 kwietnia br.) warsztaty tańców locking i Michael Jackson Style (26 i 27 kwietnia br.) poprowadzi Damian „Vanil” Osiakowski, który m.in. występował w holenderskim cyrku muzycznym „Althoff”, uczył w Akademii Tańca „Krok” oraz pracował w niemieckim teatrze buddyjskim „Metamorphose”. Koszt warsztatów wynosi 50 zł od osoby. Zapisy przyjmowane są w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50.

28 kwietnia br. (czwartek), o godz. 18 odbędą się prezentacje amatorskich grup tanecznych. Na scenie JDK wystąpią zespoły: ZTW „Strecz” (RCKP Krosno), FTN „Be free” (MDK Gorlice), „R-Revolution” (JDK Jasło) oraz – solo – Tomasz Kudłacz. Wstęp wolny.

Od 26 do 28 kwietnia br. w holu JDK można będzie oglądać wystawę „Ruch pochwycony”, na której prezentowane będą prace dyplomowe absolwentów różnych roczników fotografii w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Wystawione zostaną prace: Jakuba Miętusa, Janusza Krzywonosa, Pawła Kostki, Sławomira Bergańskiego i Rafała Kopacza.

***

Damian Osiakowski „Vanil” swoją historię z tańcem rozpoczął 13 lat temu, kiedy to starszy kolega pokazał mu krok z jednego z popularnych wtedy teledysków. Po pewnym czasie założył grupę taneczną w osiedlowym domu kultury. Wiele lat spędził w rodzinnej Iławie, gdzie tworzył zespół Snappy Group, występował także w grupie Valiant Breakers oraz gościnnie w wielu innych składach. Jednocześnie pod patronatem miejskiego domu kultury parę lat prowadził szkołę tańca dla dzieci z miejskich ośrodków społecznych i nie tylko. Uczył w Akademii Tańca „Krok” oraz występował z „Czarnymi Stopami”, a następnie rzez sezon – w Holenderskim cyrku muzycznym „Althoff”. Pracował również w niemieckim teatrze buddyjskim „Metamorphose”, gdzie poznał ćwiczenia jogi, wzmacniające siłę, elastyczność i wytrzymałość, które włącza do rozgrzewki w czasie treningów z uczniami. Damian Osiakowski bywał na warsztatach u najlepszych na świecie nauczycieli kilku różnych kategorii tanecznych i występował na międzynarodowych festiwalach tanecznych. Współpracuje z Teatrem Jaracza.

Locking jest stylem tanecznym należącym do grupy Funk Styles i tańców ulicznych (street dance), dziś mocno zakorzenionch w hip-hopie. Polega na szybkich i zdecydowanych ruchach górnej części ciała, przy zachowaniu luzu w jego dolnych partiach. Podstawową zasadą w lockingu jest krótkotrwałe lecz zauważalne zatrzymanie ciała w danej pozycji i szybkie przejście do kolejnej. Istotną cechą tego tańca jest gra aktorska i mimika.

Michael Jackson Style, to styl tańca, który rozpozna prawie każdy człowiek na świecie. Jego ruch i charakterystyczne kroki fascynują niemal każdego. To przede wszystkim fuzja stylu locking/pop, ping i streetdance. Największe wrażenie robią ruchy wywodzące się bezpośrednio z poppingu, jak: Moonwalking, robot, sliping i gliding.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE