Informacje

Jasło powitało wiosnę: centrum miasta rozkwitło tysiącami krokusów i bratków

Jasło powitało wiosnę 11 500 tysiącami krokusów oraz 12 tysiącami bratków, które zostały zasadzone na trawnikach i rabatach w centrum miasta. Nasadzenia rozpoczynają się od ulicy Kazimierza Wielkiego, poprzez ulicę Kościuszki i kończą się na ulicy 3-go Maja. Krokusy posadzono w pięciu różnych kolorach, bratki w dziesięciu.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Centrum miasta w wiosennych kwiatach. Nz. skwerek naprzeciwko Rynku.
© Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Po nasadzeniach 1500 krokusów na rondzie „Solidarności” w 2008 roku, które sprawdziły się jako element dekoracyjny, postanowiliśmy kontynuować tego typu nasadzenia w dalszej części miasta. Z tego powodu posadziliśmy dodatkowe 10 tysięcy cebulek – mówi Joanna Pawelec, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska UMJ. – Cieszy nas to, że pomysł takich kwiecistych trawników tak bardzo spodobał się mieszkańcom Jasła – dodaje J. Pawelec.

Bratkami zostały ozdobione głównie rabaty miejskie, donice oraz ronda. Kwiatki te powinny zdobić nasze miasto do końca maja, z kolei krokusy powinny zdobić trawnik przez około dwa tygodnie. – Długość kwitnienia krokusów uzależniona jest od stopnia nasłonecznienia. Po przekwitnieniu przez kilka tygodni regenerują cebulki intensywnie asymilując przy pomocy liści. Po tym okresie, liście obumierają i można swobodnie pielęgnować trawnik, a krokusy oczekują pod ziemią do następnej wiosny – wyjaśnia J. Pawelec.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE