Kultura | rozrywka | edukacja

Jazz w JDK-u: MaseliOnTheRoad na urodzinowej trasie koncertowej

Wielką gratką dla miłośników jazzu był koncert, który odbył się 14 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury. Wystąpił zespół MaseliOnTheRoad, skompletowany na jubileuszową ogólnopolską trasę, wieńczącą 25-lecie pracy artystycznej Bernarda Maseli, wybitnego wibrafonisty, kacisty, kompozytora, muzyka sesyjnego, aranżera i producenta.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Trasę zorganizowała firma managerska Korotki Music, z którą jubilat współpracował już wcześniej, a patronatem objęło prestiżowe czasopismo jazzowe Jazz Forum. Wystąpili: Bernard Maseli – kat, kalimba; Manou Gallo – śpiewająca basistka z Wybrzeża Kości Słoniowej; Sir Lord Gordon Odamatey z Ghany – instrumenty perkusyjne, Daniel Dano Soltis z Czech – perkusja oraz Mateusz Pliniewicz (Polska) – skrzypce.

W dwugodzinnym koncercie zespół zaprezentował kilka zróżnicowanych stylistycznie utworów, a prowadzący całość jubilat, podbił serca publiczności nie tylko niepowtarzalną wrażliwością muzyczną i wirtuozerią gry, ale również swobodą zachowania, szczerością oraz wspaniałym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Dzięki stworzonemu przez niego szczególnemu klimatowi wspaniale bawili się zarówno artyści na scenie jak i słuchacze na widowni.

Koncert miała zakończyć kompozycja Maselego „On The Road”, ale entuzjastycznie reagująca publiczność nie pozwoliła artystom zejść ze sceny, a po bisach zgotowała im owację na stojąco.

***

46-letni Bernard Maseli, od 22 lat wykładowca na Akademi Muzycznej w Katowicach, na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, jest założycielem grupy The Globetrotters i współzałożycielem zespołu Walk Away. Występował z wybitnymi zespołami i muzykami, m.in.: Young Power, The Colors, Music Painters, Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Krzysztofem Ścierańskim, Zbigniewem Preisnerem, Ericem Marienthalem, Billem Brufordem, Deanem Brownem, Bobem Malachem, Stevem Loganem, Paulem Wertico i Billem Evansem.

Manou N’Guessan Gallo, basistka, gitarzystka, wokalistka, perkusistka, kompozytorka i producentka, pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Dostała nominację MTV w kategorii Najlepszy Artysta Koncertujący na Wybrzeżu Kości Słoniowej 2009. Ma na swoim koncie trzy płyty autorskie.

Sir Lord Gordon Odamatey, pochodzi z Beje Wo Ahumi w Ghanie. Występował m.in. z: „No Fears“, „Bibiba“, „Root B. Tama“, „The World Orchestra“ i „Senegambigha“ and Ade Bantu oraz „The Wailers“. Miał koncerty solowe m.in. w Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Nowym Orleanie, Hong-Kongu.

Daniel Dano Soltis, perkusista z Koszyc (Słowacja), w 2009 roku wystąpił na 45 festiwalu Jazz Nad Odrą, zdobywając solowe Grand Prix. Występował m.in. z: Ingrid Jensen (Kanada), Markiem O’Leary (USA), Agą Zaryjan, Januszem Skowronem, Davidem Doruzką (Czechy/Francja), Jaromírem Honzákiem (Czechy) i Felixem Slováckiem (Czechy).

Skrzypek Mateusz Pliniewicz na stałe współpracuje z jednym z najciekawszych młodych kompozytorów, aranżerów i pianistów – Nikolą Kołodziejczykiem współtworząc projekt „Wejście Ewakuacyjne”, w którym muzyka akustyczna przenikana jest elektroniką.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE