Kultura | rozrywka | edukacja

O ekologii i pewnej bajce w trzcinickiej bibliotece

>b>O tym jak to mały kaczorek uczył się ekologii, czym skończyła się jego wielka wyprawa i co z tego wynikło, mogli dowiedzieć się czytelnicy książki „Bajka o Kaczorku Nadymusku”.

Spotkanie z Iwoną Gomułką. Fot. archiwum filii GBP w Trzcinicy

Fot. © ARCHIWUM FILII GBP W TRZINICY

Spotkanie z Iwoną Gomułką, autorką nowej bajki wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach, odbyło się 8 kwietnia w Filii Gminej Biblioteki w Trzcinicy.

W piątkowe popołudnie pisarka spotkała się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki, a także ilustratorami książki – dziećmi, które uczestniczą w cotygodniowych warsztatach plastyczno-literackich organizowanych przez FGBP.

Większą część spotkania zdominowała tematyka ekologii. Uczestnicy mogli posłuchać o tym, co to znaczy żyć ekologicznie, jak dbać o naturę i co można zrobić na rzecz ochrony przyrody. Młodych ciekawił także sam proces powstawania książki. Skąd pomysł na Kaczorka, dlaczego ma takie imię i czemu taka fabuła? To główne pytania, na które musiał odpowiedzieć zaproszony gość.

Bajka mistrzowsko zilustrowana przez dzieci szybko zaciekawiła i rozbudziła wyobraźnię zarówno małych odbiorców jak i ich rodziców.

Autorka – wnikliwa obseratorka życia codziennego, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości stworzyła opowiadanie z morałem, dzięki któremu chciała, jak sama mówi „…w sposób zabawny i przystępny zaszczepić młodym czytelnikom wrażliwość na piękno otaczającej nas przyrody oraz skutki jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska…”

Spotkanie dostarczyło wielu emocji zarówno uczestnikom jak i samej bohaterce. Młodzi plastycy, dostali dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie na ilustrację do bajki. Nie zabrakło także książeczek z autografem i pamiątkowych zdjęć.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE