Informacje

Policja: w święta więcej funkcjonariuszy będzie czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców

Wkrótce święta wielkanocne. Rozpoczął się okres zakupów. Wszędzie jest tłok, ścisk i pełno ludzi. To doskonałe warunki dla osób, które w ferworze przedświątecznych przygotowań upatrują okazję dla swej przestępczej działalności. Dlatego jasielscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby te wyjątkowe dni upłynęły nam w spokojnej atmosferze.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przez najbliższe dni nad bezpieczeństwem mieszkańców będzie czuwała zwiększona liczba umundurowanych funkcjonariuszy. Policjanci, którzy będą pełnić też służbę w ubraniach cywilnych, wylegitymują osoby podejrzane oraz zwrócą uwagę tym, którzy zachowywać się będą lekkomyślnie i przez to mogą stać się ofiarami przestępstwa.

Jak wynika z naszych doświadczeń w czasie świąt kieszonkowcy stają się bardziej aktywni. Spowodowane jest to tym, że tłok przyciąga złodziei, kusi ich tzw. „łatwy łup”. W naszym mieście kieszonkowcy najczęściej wybierają na teren swojego działania plac targowy, duże sklepy i przystanki komunikacji publicznej, czyli miejsca najbardziej uczęszczane. – mówi podkom. Łukasz Gliwa, oficer prasowy jasielskiej Policji.

Policjanci radzą, jak w wirze przedświątecznych zakupów uniknąć nieprzyjemnych spotkań z „kieszonkowcami”: podczas płacenia za zakupy nie prezentujmy zawartości naszego portfela – nic tak nie przyciąga uwagi złodzieja, jak widok wypchanego banknotami i kartami płatniczymi portfela, w miejscach zatłoczonych trzymajmy plecak lub torebkę z dokumentami w widocznym dla nas miejscu, unikajmy noszenia wartościowych przedmiotów w reklamówkach – złodziejowi łatwo będzie je rozciąć i sięgnąć po „łup”, nie trzymajmy też dokumentów czy kluczy do mieszkania w tylnych kieszeniach spodni.

Święta wielkanocne dla wielu z nas stają się okazją do rodzinnych wyjazdów. Dlatego funkcjonariusze apelują również o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów przed wizytą nieproszonych gości.

Niestety nie wszyscy pamiętamy, aby właściwie zabezpieczyć mieszkanie przed wizytą nieproszonych gości i uniknąć niemiłych niespodzianek po powrocie. Starajmy się nie opowiadać o planowanych wyjazdach postronnym osobom. Z pewnością pomocnym będzie tutaj zaufany sąsiad, który w czasie naszej nieobecności otoczy nasz dom opieką. Uważajmy również na oszustów, domokrążców. Jeżeli nabierzemy jakichkolwiek podejrzeń wobec nieznajomych, nie wpuszczajmy ich do domów, nie przekazujmy im żadnych pieniędzy. Poinformujmy o tym Policję. – tłumaczy Łukasz Gliwa.

W okresie świątecznym zwiększona liczba policyjnych patroli pojawi się także na drogach naszego regionu. – Policjanci czuwać będą nad płynnością ruchu i zdecydowanie reagować na niebezpieczne zachowania kierowców. My również nie pozwalajmy na niebezpieczną jazdę, tym bardziej na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej, bezpiecznej atmosferze. – dodaje rzecznik.

W ubiegłoroczne święta Wielkiej Nocy na drogach powiatu jasielskiego nie odnotowano na szczęście żadnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze odnotowali jedynie cztery niegroźne kolizje, w których uczestnicy nie odnieśli obrażeń ciała. Zatrzymano natomiast dziesięciu kierowców, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicą pojazdu „po kilku głębszych”. Rekordzistą okazał się 31-letni Jaślanin, który spowodował jedną z kolizji w centrum miasta, mając ponad trzy promile alkoholu w organizmie.

Mówi Łukasz Gliwa, oficer prasowy KPP Jasło:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE