Informacje

Pożar w Baltic Woodzie. Straty oszacowano wstępnie na 40 tysięcy złotych

Ponad osiem godzin trwała akcja gaśnicza po pożarze, do którego doszło w zakładzie Baltic Wood przy ulicy Fabrycznej. W pomieszczeniu kotłowni doszło do zapalenia się drewnianych zrębków. Ogień zauważyli na monitoringu pracownicy ochrony i powiadomili niezwłocznie straż pożarną. Do zdarzenia doszło w minioną środę (30.03) nad ranem. O sytuacji powiadomił nas jeden z Czytelników.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Informacja o pożarze wpłynęła do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Jaśle po godzinie pierwszej nad ranem. Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warzycach i Szebniach.

Jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych zaalarmowani przez ochronę obiektu pracownicy kotłowni przystąpili do gaszenia pożaru przy pomocy hydrantu wewnętrznego, wstępnie przytłumiając płomienie.

Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek z JRG w Jaśle zastano pożar w formie tlenia zrębek w całej objętości zbiornika. – relacjonuje bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy KP PSP w Jaśle. – Działania w początkowej akcji polegały na podaniu dwóch prądów wodnych w natarciu na palące się zrębki oraz palne elementy zbiornika. Zbudowano zasilanie wodne z instalacji hydrantowej zakładu. Po ugaszeniu płomieni przystąpiono do wydobywania zrębek z silosa w celu dostania się do dna zbiornika, gdzie znajdowało się źródło pożaru.

Ze względu na duże zadymienie strażacy prowadzili działania ratownicze w aparatach ochrony dróg oddechowych.

W czasie tej akcji uszkodzeniu uległa na skutek pożaru instalacja elektryczna obiektu zasilająca oświetlenie terenu akcji. Dalszą część akcji prowadzono z użyciem agregatów oświetleniowych. – mówi Wacław Pasterczyk.

Do pomocy przy usuwaniu zrębek w zbiorniku, w którym doszło do pożaru, sprowadzono koparkoładowarkę oraz samochód specjalny – wywrotkę transportową z JRG PSP Jasło. Po wywiezieniu pozostałości po pożarze oraz oddymieniu pomieszczenia zadysponowano na miejsce samochód specjalny – podnośnik hydrauliczny celem usunięcia tlących się elementów nagromadzonych na gzymsach obiektu w jego wyższej części.

Od samego początku działania były monitorowane i koordynowane przy pomocy kamery termowizyjnej. – podkreśla rzecznik. – Na miejsce akcji przybył zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle st. kpt. Bogdan Ziemba, dowódca JRG w Jaśle bryg. Marek Górniak oraz zastępca dowódcy JRG st. kpt. Rafał Rutyna.

W wyniku pożaru spaleniu uległ materiał opałowy w postaci zrębek, częściowo elementy drewnianej konstrukcji silosu oraz część instalacji elektrycznej. Straty powstałe w wyniku działania żywiołu oszacowano wstępnie na 40 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w wyniku cofnięcia płomienia z podajnika pieca kotłowni do zbiornika materiału opałowego przy normalnej eksploatacji.

Ta wiadomość powstała dzięki Państwa informacji. Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia lub w Twojej okolicy dzieje się coś ciekawego dzwoń: 606 922 512 lub wyślij e-maila: redakcja@terazjaslo.pl i poinformuj za naszym pośrednictwem lokalną społeczność. Czekamy na Wasze sygnały!

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE