Kultura | rozrywka | edukacja

VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów (zapowiedź)

Blisko 100 uczniów szkół muzycznych, m.in. z: Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa, Poznania, Białegostoku, Warszawy, Gliwic, Katowic, Opola, Tarnowa i Legnicy, wystąpi w kolejnym, szóstym już Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury i Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Przesłuchania odbędą się 14 i 15 kwietnia br., a koncert laureatów – 16 kwietnia.

Zapowiedź wydarzenia

Celem konkursu jest rozbudzanie świadomości i tożsamości narodowej poprzez obcowanie z muzyką polską, poszerzanie znajomości literatury kompozytorów polskich wśród dzieci i młodzieży szkół muzycznych oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami i pedagogami konkursu – mówi Ewa Grzebień, instruktorka muzyki w Jasielskim Domu Kultury.

Uczestnicy przesłuchań konkursowych będą wykonywać z pamięci: utwór kompozytora polskiego (program obowiązkowy) oraz utwór dowolnego kompozytora (może to być również kompozytor polski). Dopuszczalne jest wykonanie wybranej części utworu cyklicznego.

Ich umiejętności oceni jury w składzie: prof. Igor Cecocho (Akademia Muzyczna we Wrocławiu – trąbka), prof. Paweł Głąbik (Akademia Muzyczna w Katowicach – wiolonczela), II st. kw. Mariola Cieniawa-Puchała (Akademia Muzyczna w Krakowie – fortepian), II st. kw. Kazimierz Skowronek (AM w Katowicach – skrzypce), dr Piotr Chołołowicz (AM w Katowicach – akordeon).

Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: do 13 lat (rok urodzenia 1998 lub później, czas wykonania utworu – do 8 minut), do 16 lat (roczniki 1995-1997, czas – do 12 min) i do 20 lat (roczniki 1991-1994, czas – do 15 min).

Publiczne przesłuchania odbywać się będą w JDK i PSM, od godz. 12 w czwartek (14 kwietnia: fortepian – PSM I st. w Jaśle, instrumenty dęte, akordeon – JDK) i od godz. 10 w piątek (15 kwietnia: instrumenty smyczkowe i szarpane – PSM, instrumenty dęte, akordeon – JDK).

W sobotę (16 bm.) o godz. 16 w JDK odbędzie się koncert laureatów, podczas którego wręczone zostaną dyplomy oraz nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów i sponsorów konkursu.

Tegorocznemu konkursowi towarzyszyć będą koncerty, zorganizowane w ramach XIX Jasielskich Spotkań Muzycznych: jazzowy w wykonaniu grupy Maseli OnTheRoad, 14 kwietnia o godz. 20 w JDK (bilety do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50) i muzyki dawnej „Solenne” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Historycznych Risonanza, 17 kwietnia w kościele pw. św. Stanisława BM (wstęp wolny).

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE