Sport | rekreacja | turystyka

W Beskidzie Niskim rozpoczyna się rywalizacja o „Puchar Smoka”

Miłośników sportowej rywalizacji oraz pięknych krajobrazów Beskidu Niskiego zapraszamy już w najbliższą niedzielę do Łężyn (gmina Nowy Żmigród), gdzie wystartuje tegoroczna edycja Grand Prix Rowerów Górskich o „Puchar Smoka”. Imprezie patronuje medialnie portal regionalny terazJaslo.pl.

Puchar Smoka. Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

Nz. ubiegłoroczny „Puchar Smoka” w Osieku Jasielskim. Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Impreza ściąga do powiatu jasielskiego miłośników dwóch kółek już od czternastu lat. Inicjatorem organizacji cyklicznych zawodów, w których kolarze górscy rywalizują ze sobą o punkty do klasyfikacji generalnej tytułowego „Pucharu Smoka”, był pasjonat rowerowy Wiktor Wiśniewicz, który swoim pomysłem „zaraził” dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie Jerzego Dębca.

Dlaczego o Puchar Smoka? Tradycyjnie na pieczęci uważanej również za nieoficjalny herb Nowego Żmigrodu jest wizerunek smoka, również w herbie oficjalnym gminy Nowy Żmigród jest postać smoka i od tego powstała nazwa zawodów. – mówi Jerzy Dębiec, dyrektor żmigrodzkiego GOK-u, jednocześnie sędzia zawodów.

Początkowo „Puchar Smoka” składał się z jednych zawodów organizowanych w Nowym Żmigrodzie. Z czasem wpisał się na stałe do kalendarza imprez sportowych organizowanych z myślą o miłośnikach kolarstwa górskiego i pomysłodawcy wyszli z inicjatywą jego rozszerzenia poza obszar gminy Nowy Żmigród.

Z czasem, gdy nabraliśmy doświadczenia, te zawody były organizowane w Nowym Żmigrodzie i Krempnej. Po rozmowach z ościennymi gminami doszliśmy do wniosku, że rozszerzymy te zawody na teren trzech gmin. W między czasie organizowaliśmy jeszcze te zawody w Dukli i Jaśle. Obecnie od 6 lat organizacja zawodów Pucharu Smoka odbywa się stale w gminie Nowy Żmigród, gminie Osiek Jasielski i gminie Dębowiec. Zawody cieszą się dużą popularnością. – powiedział.

W „Pucharze Smoka” startują nie tylko zawodnicy z naszego powiatu. Od lat zawody MTB rozgrywane w okolicach Nowego Żmigrodu cieszą się popularnością kolarzy z całego województwa podkarpackiego. „Zaglądają” tu nawet miłośnicy dwóch kółek z sąsiedniego województwa małopolskiego, dzięki czemu impreza staje się okazją do promocji walorów turystycznych i krajobrazowych powiatu jasielskiego.

Kto może wziąć udział w zawodach? – Zawody organizowane są dla wszystkich chętnych bez względu na wiek, ponieważ każdy może wystartować w jednej z trzynastu kategorii wiekowych, zaczynając od kategorii do 6 lat, a kończąc na kategorii powyżej 45 lat. Celem tych zawodów jest masowy udział dzieci i młodzieży oraz wszystkich chętnych, którzy chcą spędzić czynnie na wolnym powietrzu uprawiając jazdę na rowerze górskim. – podkreśla.

Pierwsza edycja tegorocznego Grand Prix w Rowerach Górskich o „Puchar Smoka” wystartuje już w najbliższą niedzielę o godzinie 12-stej w Łężynach (obok miejscowej Szkoły Podstawowej). Kolejne będą miały miejsce w: Kątach (2 maja), Mrukowej (29 maja), Foluszu (12 czerwca) i finałowe zawody w Nowym Żmigrodzie (26 czerwca)

Nasze zawody mają swoja tradycję. W tym roku będą organizowane po raz czternasty. Zawsze tradycyjnie na każdych zawodach pierwsza piątka w każdej kategorii otrzymuje pamiątkowe koszulki z logo imprezy i oprócz tego medale, puchary i dyplomy. Największą atrakcją jest losowanie nagród ufundowanych przez organizatora. Każde zawody są punktowane do piętnastego miejsca. Suma punktów po pięciu edycjach daje zwycięzców w ogólnej, generalnej punktacji. – powiedział Jerzy Dębiec.

Organizatorami „Pucharu Smoka” są: Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie, Gminny Ludowy Klub Sportowy „Beskid” w Nowym Żmigrodzie oraz Wiktor Wiśniewicz. Szczegółowe informacje wraz z regulaminem zawodów można uzyskać na stronie: www.gok-nz.prv.pl. Tam też na bieżąco będą publikowane wyniki z poszczególnych zawodów wraz z klasyfikacją generalną.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE