Kultura | rozrywka | edukacja

„Apte. Niedokończona opowieść” cudem ocalona historia (zapowiedź)

10 maja 2011 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na dwa spotkania: spotkanie autorskie z Marcinem Kowalskiem oraz spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni.

Zapowiedź wydarzenia

Marcin Kowalski jest reporterem „Gazety Wyborczej”. Wspólnie z Piotrem Głuchowskim był laureatem nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy w 2009 r., Obaj reporterzy są autorami dwóch książek „Nie trzeba mnie zabijać” (2008) i „Apte. Niedokończona opowieść” (2010).

W 2009 roku, w Wieliczce, w domu państwa Piaseckich odnaleziono zeszyt z rysunkami Rysia Aptego, żydowskiego chłopca, uzdolnionego literata, muzyka i plastyka. Rysunki, pochodzące z lat 1939-1942, były ułożone w cykl „Niepokój”. Badaniem tego niezwykłego znaleziska zajęli się dwaj specjaliści w zakresie śledztwa historycznego – Marcin Kowalski i Piotr Głuchowski. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało im się ustalić pochodzenie autora rysunków, dotrzeć do nielicznych dokumentów poświadczających jego losy, odtworzyć atmosferę międzywojennego w Krakowie, początek drugiej wojny światowej we Lwowie, getto w Wieliczce, a w końcu dotarli do obozu koncentracyjnego w Stalowej Woli. Rezultatem pracy obu autorów jest książka „Apte. Niedokończona opowieść”. Na spotkaniu autor opowie o pracy reporterów, żmudnych poszukiwaniach i efektach końcowych pracy.

Spotkanie autorskie z Marcinem Kowalskim odbędzie się 10 maja 2011r. w Czytelni Głównej o godz. 12.30 w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl.

Na spotkaniu Klubu Powiększania Wyobraźni poeci i pisarze, członkowie Klubu, prezentować będą swoją najnowszą twórczość. Opowiedzą o planach wydawniczych i spotkaniach promocyjnych. Następnie odbędzie się dyskusja o książce „Bornholm, Bornholm” Huberta Klimko – Dobrzanieckiego.

Hubert Klimko – Dobrzaniecki gościł kilkakrotnie w naszej bibliotece. Od tej pory pilnie śledzimy jego pisarstwo. Tym razem pisarz proponuje niezwykle wyraźną męską prozę. W dwóch narracjach przedstawia historię Horsta Bartlika i Olego, czuwającego przy matce pogrążonej w śpiączce. Wg Jarosława Czechowicza Klimko – Dobrzaniecki stworzył symboliczną opowieść o męskim cierpieniu i próbach jego zrozumienia. Opowieść, w jakiej kobiety krzywdzą, a mężczyźni cierpią. Historię, w której znaczący będzie pewien aparat fotograficzny, ponieważ kadry z życia mężczyzn tworzą specyficzny kalejdoskopowy obraz. Obraz tego, co było i co wraca niczym odbite echo. Echo Bornholmu i echo tego, czego niemym świadkiem jest wyspa.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się w MBP w Jaśle 10 maja 2011 r. o godz. 16.00.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE