Kultura | rozrywka | edukacja

X CPCD w gminie Jasło: Czytamy z całą Polską

Od 29 maja do 5 czerwca w całym kraju trwa X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, inicjatywa zapoczątkowana przez Fundację ABCXXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, której celem podobnie jak całej kampanii jest uświadomienie dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzeby codziennego czytania dzieciom ciekawych książek w serdecznej atmosferze.

Baner akcji

Tegoroczny Tydzień Czytania rozpocznie obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, w którą zaangażowanych jest już blisko 6400 Koordynatorów i Liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju. Patronat nad Jubileuszem kampanii czytania objęła m.in.: Anna Komorowska, Pierwsza Dama RP.

Ta szeroko propagowana przez media akcja znalazła także oddźwięk w bibliotekach gminy Jasło. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, wraz z Filiami w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach, aktywnie uczestniczy w akcji od samego początku. Przyłączając się do wspólnego głośnego czytania pracownicy GBP przygotowali dla swoich czytelników mnóstwo atrakcji.

Tydzień czytania dzieciom w gminie Jasło rozpocznie GMINNY DZIEŃ DZIECKA, który odbędzie się 1 czerwca w Zespole Szkół w Trzcinicy. Tradycyjnie imprezę rozpocznie wspólne głośne czytanie „Lokomotywy” J. Tuwima, którą w tym roku recytować będą: przedstawiciele władz lokalnych i radni miejscowości Trzcinica, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji, a także zaproszeni goście.

Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele różnorodnych atrakcji. Zabawy integracyjne z chustą KLANZA, konkursy i quizy czytelnicze, zabawy ruchowe i plastyczne, połączone z pokazami umundurowania oraz samochodów strażackich i policyjnych.

Kolejną atrakcją czytelniczej zabawy będzie PLENEROWY PIKNIK CZYTELNICZY, który odbędzie się 3 czerwca, od godz. 15.00 przy GBP w Szebniach. Tu również przewidziano sporo atracji. Głośne czytanie, gry i zabawy integracyjne, a także konkursy z nagrodami.

Także Filia GBP w Osobnicy zaprasza swoich czytelników na głośne czytanie i warsztaty plastyczno-literackie MAGICZNY ŚWIAT ORIGAMI, które odbędą się 3 czerwca od godz. 15.00.

Z kolei FGBP w Trzcinicy, 3 czerwca, od godz. 15.00 proponuje warsztaty plastyczno-literackie BY CZYTAĆ SIĘ CHCIAŁO – ZAKŁADKĘ ZRÓB WSPANIAŁĄ!

Pracownicy FGBP i Świetlicy Wiejskiej w Warzycach, także przyłączą się do obchodów X OTCD. W dniach 8 i 9 czerwca będą uczestniczyć w głośnym czytaniu, które odbędzie się w Zespole Szkół w Warzycach.

We wszystkich wydarzeniach wezmą udział przedstawiciele lokalnych władz, mediów, pracownicy instytucji kultury, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz reprezentanci wybranych zawodów, a także czytelnicy, dla których tydzień czytania będzie doskonałą okazją do zabwy, integracji i ciekawego spędzenia wolnego czasu.

Agnieszka Jeleń
gminny koordynator akcji CPCD

SŁOWA KLUCZOWE