Kultura | rozrywka | edukacja

Czytanie na dobry początek w jasielskiej MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z najmłodszymi czytelnikami i zaproszonymi gośćmi zainaugurowała X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Inauguracja X OTCD w Jaśle

Tradycyjnie, coroczne spotkanie rozpoczęło głośne odczytanie Lokomotywy Juliana Tuwima z udziałem wiceburmistrza Leszka Znamirowskiego, druha Leszka Woźniackiego, europejskich wolontariuszy – Daniele z Włoch i Carmen z Hiszpanii oraz dyrektor MBP Małgorzaty Piekarskiej. Inauguracja odbyła się w Parku Miejskim. W spotkaniu otwierającym ogólnopolski tydzień promocji czytelnictwa wśród najmłodszych udział wzięli wychowankowie Przedszkola Miejskiego nr 3 i Bajkowego Przedszkola. Prócz najważniejszego – możliwości obcowania z książką, dzieci miały także okazję do zabawy.

Inauguracja X OTCD w Jaśle

W ciekawe zorganizowanie czasu uczestnikom spotkania aktywnie zaangażowali się wolontariusze ze Stowarzyszenie STRIM z Krakowa, harcerze i bibliotekarze. Najmłodsi dodatkowo mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, jakie zaproponowały trzy filie biblioteczne. Dzieci z Zespołu Szkół Miejskich nr 5 udały się w podróż do krainy legend i dowiedziały się Dlaczego wieje wiatr w Dolinie Rodanu. Wychowankowie SP nr 4 i Przedszkola Miejskiego nr 6 zwiedzili Europę z latającym pieskiem Vipo, zaś najmłodsi z Przedszkola Miejskiego nr 11 udali się w wyprawę z baśnią i legendą po Europie.

Inauguracja X OTCD w Jaśle

Drugi dzień w ramach tygodnia aktywnej promocji czytelnictwa wśród najmłodszych w Czytelni Głównej MBP upłynął pod hasłem Czytanie łączy czasy. Nieformalna grupa młodzieży MAKAMZA, realizująca projekt HAPPY LEGend w ramach programu Młodzież w Działaniu, dostarczyła niezapomnianych wrażeń zaproszonym dzieciom z SP nr 1 i ZSM nr 2. Quizy, zagadki, zabawy plastyczne, a wszystko w kręgu jasielskich legend.

Inauguracja X OTCD w Jaśle

Dwie filie biblioteczne z kolei zaproponowały najmłodszym niecodzienną wizytę. Głośne odczytanie wiersza Pali się J. Brzechwy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z udziałem kom. Wiesława Latoszka i zastępcy kom. Bogdana Ziemby, fragmenty Emila ze Smalandii A. Lindgren w Komendzie Powiatowej Policji z udziałem kom. Roberta Woźnika na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania.

Inauguracja X OTCD w Jaśle

Inauguracja X OTCD w Jaśle

W wyjątkowej wizycie wzięły udział dzieci z SP nr 4 oraz Przedszkola Miejskiego nr 9 z oddziałami integracyjnymi. Spotkaniu towarzyszył szereg pokazów m.in. tego jak wygląda wóz strażacki czy policyjny motocykl. Najmłodsi mogli także sprawdzić się w roli strażaka bądź policjanta.

Wszystkim propozycjom czytelniczym, jakie zaproponowała jasielska MBP towarzyszyły ciekawe konkursy, gry i zabawy.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE