Informacje

Jasielscy uczniowie w miasteczku innowacji

Miasteczko innowacji było jedną z głównych atrakcji II Forum Innowacji, które w dniach 24 i 25 maja odbyło się w Rzeszowie. Najnowsze nowinki techniczne pojechali zobaczyć uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 oraz Gimnazjum nr 1 i 2 w Jaśle.

Fot. Urząd Miasta w Jaśle

Fot. © URZĄD MIASTA JASŁA

Nowoczesne myślenie jest dla mieszkańców Jasła, a szczególnie dla młodzieży, niezwykle ważne dlatego bardzo chciałem, aby w czasie Forum Innowacji młodzież z Jasła mogła pojechać do Rzeszowa i osobiście zobaczyć najnowsze rozwiązania technologiczne. Myślę, że ta wyprawa będzie to dla nich inspiracją, która zafunkcjonuje w Jaśle mieście innowacji – mówi burmistrz Andrzej Czernecki, który zabiegał o to, aby uczniowie z jasielskich szkół mieli możliwość zwiedzenia miasteczka innowacji, a sam uczestniczył w panelach dyskusyjnych zorganizowanych w trakcie trwania forum.

Główną atrakcją rzeszowskiego forum była przejażdżka eksperymentalnym miejskim autobusem napędzanym energią z baterii słonecznych. Wielkim zaskoczeniem dla jasielskich uczniów okazał się także zaprezentowany Asystent NN – telefon dla osób niewidomych, a także gliniane laleczki Majook, budową przypominające matrioszki. II Forum Innowacji umożliwiło firmom zaprezentowanie nowinek, które ułatwią funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Miasta, które chcą nadążyć na każdy szczeblu, a przede wszystkim na szczeblu gospodarczym, muszą myśleć o innowacji. Cieszę się, że ta idea Jasła jako miasta innowacji może być wdrażana w życie – mówi burmistrz Andrzej Czernecki, który dodaje, że Jasło już podjęło działania, dzięki którym z czasem będzie przez wszystkich postrzegane jako miasto innowacji. – Złożyliśmy wniosek odnośnie klastra innowacji, chcemy stworzyć ośrodek technologii imienia Ignacego Łukaszewicza, opracowujemy strategie innowacyjności – wylicza burmistrz.

Udział w forum innowacji miał szczególne znaczenie dla Jasła, które znalazło się w gronie przedstawicieli z Chin, Szwajcarii, Holandii, Węgier, Słowacji oraz Niemiec.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE