Kultura | rozrywka | edukacja

Przywrócenie do świata

W trakcie VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle ramach projektu Literacki Park odbyło się szereg atrakcyjnych imprez adresowanych do różnych grup wiekowych.

Tydzień Bibliotek w Jaśle
Więcej zdjęć z Tygodnia Bibliotek w naszej FOTOGALERII (kliknij na obrazek)

Jak wyglądał Lewiatan królowej Bony, skąd się wziął orzeł w herbie Polski, czemu orzeł w herbie Rosji ma dwie głowy i wielu innych historycznych ciekawostek dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, którzy 9 maja 2011 r. wzięli udział w spotkaniu autorskim z Henrykiem Nicponiem. Autor opowiedział m.in. historię o Lewiatanie – olbrzymim wężu strzegącym skarbów królowej Bony ukrytych w jednej z pieczar w Sanoku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, co znajduje się wśród skarbów Moskwy, oraz otrzymali wskazówki, gdzie mają ich szukać. Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w zabawie plastycznej i tworzyły portrety Lewiatana. Do każdego rysunku autor dołączył swój autograf z indywidualnymi życzeniami dla każdego uczestnika spotkania.

Akcja „Gry Uliczne”, która odbyła się tego samego dnia, miała na celu popularyzację twórczości Czesława Miłosza. Celem akcji było zaangażowanie młodzieży w zabawę o walorach edukacyjnych i kulturotwórczych. Akcja została przygotowana przy współpracy z dr Barbarą Sokołowską, a uczestniczyli uczniowie klasy IIa z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Zadaniem uczestników było odnalezienie cytatów pochodzących z wybranych utworów Miłosza, a ukrytych w różnych punktach miasta. Młodzież została podzielona na cztery grupy, na starcie każda grupa otrzymała kopertę z cytatami i wskazówkami jak dotrzeć do kolejnych punktów i kolejnych cytatów. Każda grupa miała opracowaną osobną trasę. Uczestnicy, aby zdobyć kolejne wskazówki musieli wykonywać różne zadania np. śpiewać piosenki czy pomagać w sprzątaniu. Przemieszczając się uczniowie rozdawali przechodniom balony i cytaty pochodzące z utworów Miłosza oraz prosili o wypełnienie ankiety na temat Miłosza. Akcja została zakończona na jasielskim Rynku gdzie, młodzież głośno odczytała fragmenty wybranych utworów poety.

Następnego dnia o pracy reporterów, żmudnych poszukiwaniach i ich efektach opowiadał Marcin Kowalski, reporter „Gazety Wyborczej”. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii „…przywróconego do życia..” Rysia Aptego, żydowskiego chłopca, uzdolnionego literata, muzyka i plastyka. W 2009 roku, w Wieliczce, w domu państwa Piaseckich odnaleziono zeszyt z rysunkami pochodzącymi z lat 1939-1942 ułożonymi w cykl „Niepokój”. Rysunki te są unikatowymi pracami dokumentującymi Holokaust, według specjalistów jest to artystyczna wizualizacja na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Badaniem tego niezwykłego znaleziska zajęło się dwóch reporterów Marcin Kowalski i Piotr Głuchowski. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało im się ustalić pochodzenie autora rysunków, dotrzeć do osób, które znały autora i nielicznych dokumentów poświadczających jego losy. Było to, jak wspomina autor, „…odkrycie i wskrzeszenie człowieka…”. Rezultatem pracy obu autorów jest pięknie wydana książka „Apte. Niedokończona opowieść”.

Kolejną atrakcją był spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora PARAWAN, który odbył się 12 maja 2011r. na sali widowiskowej JDK. Śpiewogra – Śliwiakobranie powstała z wierszy Tadeusza Śliwiaka dedykowanych dzieciom. Nieżyjący już poeta pisał wiersze swoim córkom. Wiersze te, to poetyckie perełki, niezwykle wzruszające i pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Na podstawie wyboru tych wierszy powstał specjalnie napisany dla Teatru Lalki i Aktora PARAWAN scenariusz śpiewogry. Widzów zachwycił niezwykle kolorowy spektakl, bogato ilustrowany muzyką, a piosenkę o dniach tygodnia śpiewała cała sala. Scenariusz i muzykę napisał Antoni Mleczko, spektakl wyreżyserował Rafał Jedrzejczyk, a wystąpili m.in. Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło.

Spotkania autorskie z Henrykiem Nicponiem i Marcinem Kowalskim, Gry Uliczne-Miłosz oraz spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie odbyły się w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE