Informacje

Rejestracja na widowisko o Karpackiej Troi od 6 czerwca

Rejestracja na specjalnie widowisko plenerowe inaugurujące działalność skansenu archeologicznego w Trzcinicy rozpocznie się w poniedziałek 6 czerwca 2011 r. o godzinie 10.00. Przygotowania do niego cały czas trwają. Ich efekt zobaczyć będzie można już za niecały miesiąc.

Widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, którego premiera odbędzie się 24 czerwca 2011 r. o godz. 22.00 (wejście od 20.30) w ramach imprezy otwarcia skansenu w Trzcinicy, już od momentu pojawienia się pierwszych wzmianek o nim wzbudza ogromne zainteresowanie. Mimo informacji, że rejestracja na nie wciąż nie jest uruchomiona codziennie odbieranych jest przynajmniej kilkadziesiąt telefonów od osób chcących wziąć w nim udział. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – już sam ten fakt uznaje za ogromny sukces, bowiem zapytania przychodzą z całej Polski, co świadczy o tym, że mimo iż Skansen powstał na obszarach peryferyjnych w stosunku do dużych ośrodków miejskich, to jednak pomysł zorganizowania wyjątkowego widowiska na otwarcie Karpackiej Troi okazał się być na tyle atrakcyjny, że zainteresowały się nim ogólnopolskie media, a za ich pośrednictwem ludzie z nawet najdalszych zakątków kraju. Dodaje także, że dotychczas zapytań było już na tyle dużo, że wejściówek na spektakl brakłoby na początku maja.

Widowisko plenerowe - rysunek

„Karpacka Troja – Dwa Oblicza” – widowisko plenerowe (rys. Ł. Szozda)

Widowisko, które przez muzealników porównywane jest do „Wielkiego Wybuchu” zorganizowanego z okazji otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma być wyjątkową, nowoczesną opowieścią o przeszłości sięgającej nawet 4100 lat wstecz. Przy jego produkcji Muzeum Podkarpackie w Krośnie współpracuje ze Zdzisławem Cozacem – reżyserem filmu dokumentalnego o Trzcinicy, który w zeszłym roku zachwycił nie tylko profesjonalistów z branży filmowej i środowisko archeologiczne, ale przede wszystkim widzów – oraz z firmą Megaton z Krosna, która odpowiedzialna jest za efekty świetlne, dźwiękowe i pirotechniczne podczas Widowiska.

Scena przemarszu

Scena przemarszu grupy ludności kultury Otomani-Füzesabony przez bramę prowadzącą do grodu
(fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie)

W trakcie spektaklu widzowie zobaczyć będą mogli m.in. inscenizacje najważniejszych wydarzeń z historii grodu w Trzcinicy (wśród których znajdować się będą unikatowe, dotychczas właściwie przez nikogo nie odgrywane sceny dotyczące wczesnej epoki brązu), pokazy świetlne, w tym narodziny i zagłada grodu oraz materiał filmowy, który w znacznej części będzie materiałem nowym, dokręconym specjalnie na potrzeby widowiska. Obejmuje on m.in. sceny budowy grodu z wczesnej epoki brązu i wczesnośredniowieczny obrzędu ciałopalenia.

Rekonstrukcja obrzędu

Rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego obrzędu ciałopalenia
(fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie)

Zapowiedź wydarzenia

Widowisko na żywo obejrzy jedynie ok. 800 osób. Wstęp na nie będzie bezpłatny pod warunkiem zarejestrowania się poprzez internet i otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Rejestracja prowadzona będzie od 6 czerwca 2011 r. od godz. 10.00 poprzez oficjalną stronę imprezy otwarcia Karpackiej Troi, która znajduje się pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal. Sądząc po obecnym zainteresowaniu spektaklem wejściówek na niego może zabraknąć bardzo szybko, zwłaszcza, że z każdym dniem napływa coraz więcej zapytań.

Jan Gancarski przypomina także, że Widowisko stanowić będzie tylko jeden z elementów imprezy otwarcia Karpackiej Troi. W dniach 25-26 czerwca 2011 r. w Skansenie odbędzie się bowiem 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza, podczas której turyści cofną się wstecz o 1000, 3500 a nawet 4100 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy przez dwa dni prezentować będą przeróżne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków. Podczas Festiwalu nie obowiązywać będzie żaden limit miejsc i wszystkie osoby, które nabędą bilet będą mogły wziąć w nim udział i dotknąć przeszłości.

Szczegółowy program imprezy wraz z regulaminem, cenami biletów i informacjami dla turystów znaleźć można na stronie imprezy otwarcia pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

SŁOWA KLUCZOWE