Kultura | rozrywka | edukacja

Tegoroczne „Dni Jasła” upłyną pod znakiem rodzimej muzyki

PIERWSI W INFORMACJI!

Niespełna miesiąc pozostał do hucznej zabawy podczas cyklicznie organizowanej imprezy plenerowej – „Dni Jasła”. Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Andrzej Czernecki uchylił nieco rąbka tajemnicy, jakie atrakcje czekają mieszkańców w tegoroczne święto miasta, które zaplanowano na 12 czerwca.

Szczegółowy harmonogram jest dopiero w przygotowaniu, jednak nie powinniśmy się spodziewać muzycznych gwiazd ogólnopolskiego formatu. To dlatego, że w budżecie miasta nie ma do dyspozycji nieograniczonych środków na ten cel.

Będziemy mieli w tym roku kilka dużych imprez, a środków na organizację zbyt wiele nie ma. Cały czas to powtarzam do znudzenia – jest szalenie ważna rzecz, że musimy bilansować dochody bieżące z wydatkami bieżącymi. Kiedyś mieliśmy możliwość robienia różnych rzeczy, które są m.in. wydatkami na imprezy, bilansując budżet kredytem. O tyle się to w tym roku diametralnie skończyło. – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Poza tym gro pieniędzy pochłonie z miejskiej kasy przygotowywane inne przedsięwzięcie kulturalne, które ma ściągnąć do Jasła znane z polskiego showbiznesu „twarze”. Już po raz drugi, przy współpracy z Programem 1 Polskiego Radia, nasze miasto znajdzie się na mapie trasy koncertowej „Lata z Radiem”.

Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W związku z tym szukamy takiej formuły, żeby „Dni Jasła” były ciekawe, ale nie wiązało się to z dużymi wydatkami, które często są związane z różnego rodzaju gwiazdami. Teraz udaje się to pogodzić, to znaczy mamy nasze jasielskie „gwiazdy”. – podkreśla Andrzej Czernecki.

Tegoroczne „Dni Jasła” będą zatem okazją do promowania rodzimych wykonawców. Na scenie mają wystąpić rodzący się na polskiej scenie muzycznej artyści związani z telewizyjnym show X-Factor: Michał Szpak oraz Anna Karamon (zespół „Dziewczyny”), a także znany dobrze jasielskiej publiczności Mateusz Mijal – wokalista zespołu „Chłopacy”.

Skontaktowałem się z panem Mateuszem Mijalem, żeby zorganizować koncert jasielskich „gwiazd” – osób, które miały znaczące osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej, 12 czerwca. Mateusz kontaktował się z wszystkimi i okazuje się, że ten termin jest możliwy. Dlatego chciałem, żeby pokazali się wszyscy śpiewając po kilka piosenek, potem wspólnie, żeby pokazać tą siłę jasielskiej muzyki, jasielskich talentów. – mówi gospodarz miasta.

Andrzej Czernecki chce też wykorzystać okazję do złożenia podziękowania Michałowi Szpakowi za promowanie miasta w ogólnopolskiej stacji telewizyjnej TVN poprzez jego udział w programie X-Factor. – Przy okazji będzie możliwość, żeby porozmawiać na temat, jak miasto może mu pomóc w rozwoju jego kariery. To jest jak najbardziej dobry moment. Nie zapominamy o ludziach, którzy są naszą wizytówką w tej chwili. – powiedział.

Jak zapewnia burmistrz miasta, w programie „Dni Jasła” znajdzie się też miejsce dla lokalnych zespołów. Natomiast dla starszych mieszkańców ma zagrać orkiestra kolejowa oraz świętujący w bieżącym roku jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia Chór ECHO.

Niech się Jasło pokaże same w sobie, jaki ma tutaj ogromny potencjał i osiągnięcia. – podkreśla burmistrz.

Jak się dowiedzieliśmy, również 12 czerwca (w przededniu Dnia Patrona Miasta Jasła świętego Antoniego Padewskiego) na budynku przychodni przy skwerze świętego Antoniego ma być odsłonięta tablica pamiątkowa przypominająca, że w tym miejscu był wybudowany pierwszy kościół Ojców Franciszkanów.

DAMIAN PALAR
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Tegoroczne „Dni Jasła” upłyną pod znakiem rodzimej muzyki”

 1. A ja do znudzenia pytam – kiedy nastąpi koniec Krystyny Kasprzyk? A może po Dniach Jasła?

 2. „Nie zapominamy o ludziach, którzy są naszą wizytówką w tej chwili.” – dowcip wszechczasów!

 3. Miło bardzo, że w końcu lokalnie. Czekamy na to lato z radiem co słuchy o nim chodzą

 4. Fajna inicjatywa Pana Burmistrza. Trzeba promować jasielskich artystów!

  Zastanowiłbym się jednak nad zaproszeniem jakiegoś znaczącego zespołu, niekoniecznie spośród żądających nieziemskich kwot gwiazdek z pierwszych stron gazet. Jako, że – z tego co wiem – ludzie w Jaśle lubią mocną muzykę, polecałbym rozważyć możliwość zaproszenia nowej kapeli legendarnego już w kręgu czadowej muzy gitarzysty i wokalisty Roberta LITZY Friedricha (Turbo, Acid Drinkers, Flapjack, 2Tm2,3, Kazik Na Żywo). Zespół nazywa się LUXTORPEDA i tak samo brzmi ;) Reszta bandu to: Hans (raper z 52 Dębiec), Drężmak (gitara, m.in. 2Tm2,3), Kmieta (bass, m.in. ex. Armia) i Krzyżyk (kapitalny bębniarz ex. Armia, Turbo).

  Kapela wydała właśnie świetny debiutancki album i robi furorę na koncertach. Jestem przekonany, że podczas ich koncertu ludzie bawiliby się znakomicie, a zespół wziąłby z pewnością kilka razy mniej kasy niż Dody, Kupichy i inne Bednarki. Przed nimi mogłyby się zaprezentować jasielskie bandy, np. Mindfield.

  Taka moja propozycja! ;)

  Myspace bandu: http://www.myspace.com/luxtorpeda

  Klip utworu „Niezalogowany” http://www.youtube.com/watch?v=WoEmS4VU5QI

  Polecam zapoznanie się z koncertowymi nagraniami na youtube. Na żywo zespół powala. Kapitalna muza, mądre teksty, zawodowe brzmienie i zero gwiazdorstwa.

  Pozdro!

 5. symbolicznie Burmistrz może wręczyć Michałowi klucze ale do miasta nie mieszkania, o których wspomniał Kuba Wojewódzki:)