Informacje

Złoty Krzyż Zasługi dla śp. Zygmunta Kachlika

Wieloletni prezes zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle Zygmunt Kachlik został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Pamiątkowy medal przekazany przez wojewodę podkarpackiego Małgorzatę Chomycz odebrał dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie jego syn Andrzej, obecnie zastępca burmistrza miasta Jasła.

Wręczenie odznaczenia

Jedno z najwyższych odznaczeń państwowych jest nadawane przez Prezydenta RP osobom, które położyły wybitne zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom.

Postacią, która wyróżniała się działalnością na rzecz przemian demokratycznych w naszym kraju, lokalnej społeczności, środowisk kombatanckich był właśnie – zmarły 24 października ubiegłego roku – kapitan Zygmunt Kachlik, były żołnierz Armii Krajowej.

Zygmunt Kachlik. Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Urodzony w Jaśle (23 kwietnia 1918 roku) Zygmunt Kachlik brał udział w Kampanii Wrześniowej. Uczestniczył m.in. w bitwie pod Rajskiem (województwo małopolskie) w 1939 roku, za udział w której 4 września 2008 roku został doceniony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim.

Jaślanom utkwił szczególnie w pamięci jako niestrudzony patriota, biorący udział w uroczystościach rocznicowych z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości czy odbicia jasielskiego więzienia.

Był współzałożycielem oraz wieloletnim prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle (od maja 1994 roku) oraz członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Szefował również Wojewódzkiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Jaśle (w latach 1983-1997). 8 czerwca 2008 roku, w trakcie jubileuszu 35-lecia istnienia koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Medalem „Zasłużony dla numizmatyki” (tzw. Kwadratem).

Stał na czele miejsc pamięci narodowej. To właśnie z jego inicjatywy w 2005 roku na budynku byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle ufundowano tablicę pamiątkową o treści: „W tym budynku w latach 1945-1949 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tu więziono i torturowano żołnierzy Armii Krajowej i innych walczących o niepodległą Polskę. Ofiarom męczeństwa cześć! ŚZŻ AK Koło w Jaśle 2005 r.”

Z kolei w 2007 roku, dzięki zabiegom koła i jego prezesa, odnowiono pomnik Armii Krajowej na osiedlu Gamrat. „Żołnierzom AK obwodu Jasło, którzy nocą 5.12.1943r. dowodzeni przez kapitana Józefa Modrzejewskiego pseudonim Lis i porucznika Antoniego Holika pseudonim Gazda zdobyli w niemieckich magazynach Gamratu dużą liczbę broni i amunicji. Hołd składają koledzy.” – brzmi napis na pomniku.

Jego syn Andrzej – był burmistrzem miasta Jasła w latach 1990-1994 oraz wiceburmistrza miasta Jasła w latach 2006-2007. Obecnie pełni funkcję pierwszego zastępcy burmistrza Andrzeja Czerneckiego.

Zygmunt Kachlik został pochowany na Starym Cmentarzu w Jaśle w dniu 27 października 2010 roku.

DAMIAN PALAR
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE