Informacje

„Świat palacza widziany oczami dziecka”

W dniu 31 maja 2011 roku na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle odbył się przegląd dziecięcych prezentacji artystycznych pt. „Świat palacza widziany oczami dziecka”.

Fot. PSSE w Jaśle
Fot. © PSSE w Jaśle

Impreza ta zorganizowana została przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Jaśle we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Jaśle w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu. Akcja miała na celu wzmocnienie działań edukacyjno – wychowawczych wobec dzieci przedszkolnych, które objęte są programem edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Ponadto naszym celem było zwrócenie uwagi dorosłych – rodziców, opiekunów dzieci na problem narażania dzieci na bierne wdychanie dymu tytoniowego i jego negatywnego wpływu na rozwój dziecka, jak również roli środowiska domowego w podtrzymywaniu i umacnianiu kształtowanych u dzieci kompetencji zdrowotnych.

Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury prezentowały się zespoły dziecięce z 7 jasielskich przedszkoli miejskich: Przedszkola nr 1- wystąpiły przedszkolaki z grupy „Delfinki”, Przedszkola nr 2 – „Misie”, Przedszkola nr 3 – „Plastusie”, Przedszkola nr 6 – „Leśne Duszki”, Przedszkola nr 9 – „Pszczółki”, Przedszkola nr 10 – „Półnutki” oraz Przedszkola nr 11 – dzieci z grupy „Krasnoludki”. Przedszkolaki w prezentowanych montażach słowno – muzycznych, wierszach i piosenkach przekazywały przesłanie, że chcą oddychać świeżym powietrzem wolnym od zanieczyszczeń i dymu papierosowego, przestrzegały przed paleniem deklarując, że gdy dorosną nie będą palić. Zwracały się także do dorosłych z apelem o niepalenie.

Żywiołowe, radosne występy, barwne kostiumy małych aktorów, przygotowane rekwizyty oraz kolorowa scenografia sprawiły, że dzieci były bardzo przekonywujące w swoim przekazie, a ich występy gorąco przyjęte przez publiczność – zaproszonych rodziców i opiekunów dzieci.

Po zakończeniu prezentacji dziecięcych krótką pogadankę do zebranych nt. „Narażenie dzieci na bierne palenie i jego skutki zdrowotne” wygłosił przedstawiciel PSSE w Jaśle, podkreślając w swoim wystąpieniu rolę rodziców i środowiska domowego w kształtowaniu zachowań zdrowotnych swoich dzieci.

Na zakończenie imprezy wręczono na ręce nauczycieli przedszkoli upominki dla przedszkoli oraz pamiątkowe gadżety dla wszystkich występujących dzieci, które pochodziły z funduszy Urzędu Miasta w Jaśle oraz Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(PSSE w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE