Informacje

„Uwolnić odblaski” – wizje dzieci na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego

Wiktoria Forystek, uczennica Szkoły Podstawowej w Umieszczu (gmina Tarnowiec) została laureatką pierwszego miejsca w konkursie plastycznym „Uwolnić odblaski”, adresowanym do uczniów klas pierwszych „podstawówek” powiatu jasielskiego w ramach programu edukacyjno-prewencyjnego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”.

Wiktoria Forystek z nagrodą główną
Wiktoria Forystek, laureatka I miejsca.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dziewczynka otrzymała w nagrodę rower górski, kask, zestaw ochraniaczy oraz kamizelkę odblaskową. Grupa LOTOS S.A. ufundowała dla szkoły, do której uczęszcza laureatka konkursu, nagrodę specjalną w postaci zestawu mini znaków drogowych, dwa rowery górskie, dwa kaski oraz kamizelki odblaskowe. Dodatkowo Wiktoria otrzymała cyfrowy aparat fotograficzny przekazany przez wójta gminy Tarnowiec Bogusława Wójcika.

Konkurs plastyczny został ogłoszony na początku kwietnia 2011 roku poprzez dostarczenie do wszystkich szkół podstawowych w powiecie jasielskim materiałów informacyjnych przygotowanych przez Biuro Sponsoringu, Spraw Społecznych i CSR Grupy LOTOS S.A.

Tematyka nawiązywała do zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz właściwego korzystania z elementów odblaskowych.

Osoba poruszająca się po nieoświetlonej drodze, nie posiadająca na wyposażeniu elementów odblasków, jest widoczna dopiero z odległości około 30 metrów. W takiej sytuacji kierowca jadący zgodnie z dozwoloną prędkością ma niespełna sekundę na odpowiednią reakcję, aby zwolnić i bezpiecznie ominąć pieszego. Prawidłowo umieszczony element odblaskowy w plecaku czy ubraniu zwiększa natomiast widoczność pieszego z odległości 5 razy większej, czyli około 150 metrów. – powiedział Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który włącza się w organizację akcji na szczeblu lokalnym od kilku lat.

Termin nadsyłania prac mijał 23 maja br. Do Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego napłynęło w sumie 109 prac plastycznych z dziewięciu gmin (na akcję nie odpowiedziały placówki edukacyjne z terenu gminy Kołaczyce).

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, w porozumieniu z organizatorem akcji „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”, powołał do oceny nadesłanych prac plastycznych pięcioosobową komisję w składzie: regionalistka Agata Pucykowicz (przewodnicząca komisji), dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz (zastępca przewodniczącego komisji), Dorota Krygowska (inspektor do spraw BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krośnie), Stanisław Witusik (prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Załężu) oraz Damian Palar (redaktor naczelny portalu terazJaslo.pl).

Posiedzenie komisji konkursowej odbyło się w poniedziałek 30 maja br. w siedzibie Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego przy ulicy Piotra Skargi 86/9 w Jaśle, w trakcie którego zostało wyłonionych dziesięć najlepszych prac (po jednej z każdej gminy). Ze względu na brak nadesłanych prac z terenu gminy Kołaczyce postanowiono nagrodzić dodatkowo pracę z gminy, z której spłynęła największa liczba rysunków (gminy Osiek Jasielski).

W wyniku obrad, Jury postanowiło uhonorować prace:

I miejsce: Wiktoria Forystek (Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Umieszczu)
II miejsce: Krzysztof Białoń (Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Krempnej)
III miejsce: Robert Brągiel (Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej)
Wyróżnienie: Natalia Gajda (Zespół Szkół w Lipnicy Dolnej)
Wyróżnienie: Patrycja Mikrut (Szkoła Podstawowa w Dębowcu)
Wyróżnienie: Dominik Krzywiński (Szkoła Podstawowa w ZS w Szebniach)
Wyróżnienie: Patrycja Gronkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 11 w Jaśle)
Wyróżnienie: Konrad Zajdel (Szkoła Podstawowa w Nienaszowie)
Wyróżnienie: Bartosz Bubniak (Szkoła Podstawowa w Załężu)
Wyróżnienie: Weronika Faryj (Szkoła Podstawowa w Harklowej)

Nagrody za udział w konkursie to: za II miejsce – rolki, kask, zestaw ochraniaczy, kamizelka odblaskowa, za III miejsce – plecak, zestaw gier edukacyjnych, kamizelka odblaskowa, za wyróżnienie – zestaw gier edukacyjnych, kamizelka odblaskowa. Dodatkowo cała dziesiątka nagrodzonych osób otrzyma: monografię Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego (za lata 1997-2007), smycz odblaskową z elementem świecącym (migającym i stałym) firmy 3M oraz długopisy i smycze z logotypem Grupy LOTOS S.A.

Jesteśmy członkiem Grupy LOTOS S.A., jednej z największych firm na rynku naftowym w Polsce. To jest czwarta edycja z LOTOS-em, a wcześniej Rafinerią Jasło, która ten program zainicjowała. Ze względu na to, że jesteśmy „sprawcą” poruszania się pojazdów po naszych drogach choćby przez to, że dostarczamy do nich paliwo, więc na sercu bardzo leży nam bezpieczeństwo. Jeśli uda nam się wpoić w tych naszych najmłodszych dobre zasady poruszania się i dobre zasady ruchu drogowego to jest nam niezmiernie miło. – powiedział Robert Bialik, prezes LOTOS Jasło S.A.

Nagrody, obok prezesa jasielskiej spółki, wręczali laureatom: zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie Andrzej Sabik, wiceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie Jan Jędrzejko oraz wójt gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Finał konkursu plastycznego „Uwolnić odblaski” (zdjęć: 30)

SŁOWA KLUCZOWE