Kultura | rozrywka | edukacja

Autorka i ilustratorka książek dla dzieci gościła w Skołyszynie

6 czerwca 2011 roku, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zorganizował spotkanie z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci.

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie

Eliza Piotrowska rozpoczęła spotkanie z dziećmi od prezentacji swojego przewodnika „To miasto nazywa się Rzym”. Barwne opowiadanie połączone z zabawą szybko zainteresowało dzieci. Uczestnicy spotkania uczyli się włoskich gestów oraz z zaciekawieniem słuchali ciekawostek o Rzymie, w którym pisarka mieszkała przez osiem lat.

Dalsza część spotkania przybrała formę warsztatów kryminalnych. Wszystko za sprawą Franeka, Heli i Bobasa – bohaterowie bardzo niezwykłej książki autorstwa Elizy Piotrowskiej. W książce kolejność stron wcale nie jest taka ważna, więc dzieci musiały stać się detektywami, aby ją właściwie odczytać. Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Skołyszynie bardzo chętnie wzięli udział we wszystkich zabawach językowo-matematycznych zaproponowanych przez autorkę. Błądzili po labiryncie, skakali ze strony na stronę, rozszyfrowywali obrazy w pracowni Brud Asa, zaprzyjaźnili się z Pożeraczami Liter i perliczką. Pisarka doskonale potrafiła odnaleźć kontakt z dziećmi oraz wczuć się w ich wyobraźnię i sposób postrzegania świata.

Autorka odpowiadała również na liczne pytania dzieci. Uczniowie ciekawi byli dlaczego Eliza Piotrowska zaczęła pisać książki, czy to trudne zajęcie i skąd czerpie pomysły. Jak się okazało, największy wpływ na twórczość Elizy Piotrowskiej miało poznanie znakomitej poetki Danuty Wawiłow. I tak to się wszystko zaczęło…

W swoim dorobku pisarskim autorka ma przeszło 30 tytułów książek. Jak nas zapewniła będzie ich jeszcze więcej, bo głowę ma pełną pomysłów.

Sponsorem spotkania z Elizą Piotrowską w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie była Agencja Autorska Autograf z Łodzi. http://www.agencja-autograf.pl/

Eliza Piotrowska ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Poznańskim i studia specjalizacyjne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Jest pracownikiem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Aktywnie współpracuje z czasopismami dla dzieci Miś i Świerszczyk oraz pismem Ryms. Autorka polskich i włoskich tekstów krytycznych z dziedziny historii sztuki dawnej i współczesnej. Laureatka ogólnopolskich konkursów literackich, plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych. Autorka m. in. „Bajki o czasie”, „Cioci Jadzi”, „A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole” , „Alfabecik dla dzieci” i wielu innych książek.

Marta Gąsiorowska
GOKiCz w Skołyszynie

SŁOWA KLUCZOWE