Kultura | rozrywka | edukacja

Czytaj dziecku codziennie – 20 minut dziennie!

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie aktywnie włączył się w organizowanie X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W trakcie ogólnopolskiej akcji pracownicy GOKiCz przeprowadzili wiele imprez i spotkań, w których oprócz najmłodszych czytelników wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkoli, pracownicy instytucji kultury oraz rodzice i opiekunowie.

Fot. GOKiCz w Skołyszynie
Fot. © GOKiCz w Skołyszynie

Inauguracja X OTCD zorganizowana została 30 maja GOKiCz w Skołyszynie. Impreza tradycyjnie, tak jak w całej Polsce, rozpoczęła się głośnym czytaniem „Lokomotywy”. Wiersz Juliana Tuwima uczniom z Harklowej i Przysiek czytały: Maria Sychta w regionalnym stroju KGW ze Skołyszyna oraz Edyta Hasiak – Prezes LKS Skołyszyn. Po wysłuchaniu głośnego czytania dzieci wzięły udział w warsztatach ceramicznych. Pani Idalia Ferenc nauczyła młodych artystów toczenia na kole garncarskim oraz lepienia według różnych technik
ceramicznych.

Pozostałe dni X OTCD były równie atrakcyjne. 31 maja uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie „Przygody Janka i czarownicy” w wykonaniu Teatru Lalek PINOKIO. Dynamiczna akcja bajki, piękna sceneria i muzyka bardzo podobała się uczniom ze szkół w Skołyszynie, Święcanach i Jabłonicy.

Nową propozycją były zorganizowane 1 czerwca,w godzinach popołudniowych spotkanie „RODZINNE CZYTANIE”. Warsztaty plastyczne adresowane były do dzieci od lat 3 oraz ich opiekunów. Maluchy wspólnie ze swoimi rodzicami wysłuchały głośnego czytania, malowały kamienie oraz wykonały piękne zwierzaki z ciastoliny. Spotkanie było okazją do zapisania maluchów do biblioteki oraz zapoznania się z jej księgozbiorem. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniu dostały drobne prezenty.

Ponadto w trakcie X OTCD odbył się Gminny Dzień Dziecka dla przedszkolaków z Gminy Skołyszyn.

Organizowane w czasie X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom imprezy odbyły się dzięki naszym sponsorom, którymi byli: Ban Spółdzielczy w Bieczu o/Skołyszyn; Pani Agata Śliż – Cukiernia „KEKS”; Pan Sławomir Gryga – Firma „Okienko”; Stacja Paliw „Woj-Mar” w Skołyszynie; Pani Genowefa Szot – Sklep spożywczy w Skołyszynie, Państwo Zofia i Kazimierz Łacek – Sklep rolno – spożywczo – przemysłowy w Skołyszynie.

Pomimo, iż Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania dobiega końca Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie gorąco zaprasza wszystkich rodziców, dziadków i dzieci do odwiedzania jego placówek i wypożyczania wartościowej literatury. Zgodnie z hasłami Fundacja ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom „Codziennie czytajmy dziecku co najmniej przez 20 minut wartościową i ciekawą dla niego książkę, opowiadanie, wiersze. Czytajmy niemowlętom. Nie zarzucajmy rytuału głośnego czytania nawet gdy
dziecko samo już umie czytać! Głośne czytanie dziecku zapewnia jego wszechstronny rozwój: intelektualny, emocjonalny i moralny”.

Marta Gąsiorowska
GOKiCz w Skołyszynie

SŁOWA KLUCZOWE