Kultura | rozrywka | edukacja

Dni Jasła 2011 już w ten weekend (zapowiedź)

Konferencja popularno-naukowa poświęcona jasielskim franciszkanom, zorganizowana w Jasielskim Domu Kultury, zainauguruje – w piątek (10 bm.) o godz. 17 – tegoroczne Dni Jasła, które potrwają do niedzieli (12 bm.).

Zapowiedź wydarzenia

Prelekcję na temat „Utracone – ocalone – sprawione. Wkład jasielskich franciszkanów w kształtowanie kultury” wygłosi dr Andrzej Laskowski, a wykład „Dzieje franciszkanów jasielskich w XX w.” – o. dr hab. Zdzisława Gogola (OFMConv) z Krakowa.

Program tegorocznego święta miasta jest wyjątkowo różnorodny i atrakcyjny. Jak zwykle w czasie Dni Jasła odbędą się koncerty plenerowe oraz organizowana przez policję „Munduriada”, ale także uroczyste obchody Dnia Patrona Miasta Jasła św. Antoniego oraz jubileuszu 90-lecia Chóru „Echo”.

Sobotnie (11 czerwca br.) atrakcje rozpocznie o godz. 11 na rynku program „Waldemar Wywrocki dzieciom”. Zabawa potrwa do godz. 12.30. Pół godziny przed jej zakończeniem na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się „Munduriada”, zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Jasło. Impreza, na którą złożą się zawody sprawnościowe, konkursy oraz pokazy specjalistycznego sprzętu i ratownictwa zakończy się około godz. 16. Gdy „Munduriada” będzie się kończyć, w najstarszym jasielskim kościele farnym, który niedawno został kościołem kolegiackim, będzie się rozpoczynać msza św. w intencji byłych i obecnych członków obchodzącego w bieżącym roku 90-lecie działalności męskiego Chóru „Echo” oraz ich rodzin i przyjaciół. Po zakończeniu liturgii w najstarszym kościele w mieście odbędzie się jubileuszowy koncert zespołu. O godz. 19 na rynku wystąpią jasielskie zespoły: „Black Jack”, „Walkiria”, „B-Site, Mindfield” i „Krusher”.

W niedzielę wspólna zabawa rozpocznie się o godz. 14 od występu na plenerowej scenie w rynku dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych oraz Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej. O godz. 17 w kościele ojców franciszkanów odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Jasła i jego mieszkańców, po której procesja z relikwiami patrona miasta św. Antoniego przejdzie pod budynek KRUS przy ul. Mickiewicza, gdzie przed zburzeniem przez Niemców stał kościół jasielskich franciszkanów. Tam zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa, a następnie, zgodnie z franciszkańską tradycją, wśród zgromadzonych rozdane zostaną tzw. chlebki św. Antoniego.

Występy estradowe na rynku rozpoczną się o godz. 20. W koncercie wystąpią młodzi, ale znani już w całej Polsce jaślanie: Anna Karamon (Zespół „Dziewczyny”, uczestniczący w programie X-Factor emitowanym przez TVN), Mateusz Mijal (Zespół „Chłopacy”) i Michał Szpak (uczestnik programu X-Factor w TVN). Dni Jasła zakończy około godz. 22, kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni.

Organizatorem tegorocznych Dni Jasła jest Miasto Jasło, partnerem – Grupa LOTOS S.A., współorganizatorem – Jasielski Dom Kultury, patronami medialnymi – portale internetowe: terazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, WirtualneJaslo.pl, telewizja Obiektyw oraz dwutygodnik regionalny „Obiektyw Jasielski”.

(JDK)

Dodatkowe kursy w Dni Jasła
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle zawiadamia pasażerów, że w dniach 11 i 12.06.2011 r. (DNI JASŁA) uruchamia dodatkowe kursy relacji:
1. Okrężna – ul.Mickiewicza – Gamrat – ul.17-go Stycznia o godz. 20.00, 21.00, 22.15
2. Okrężna – ul.Graniczna – ul.W.Polskiego o godz. 21.00
3. Warzyce o godz. 20.30
4. Gądki o godz. 20.30, 21.30, 22.15
5. Hankówka o godz. 21.30
Odjazdy z ul. Basztowej przy UM Jasło.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE