Informacje

Dziennikarze z Kołaczyc zaSZOKowali

Mowa o uczniach Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, twórcach portalu www.szok.czwartawladza.edu.pl, którzy zdobyli IV miejsce w konkursie wieńczącym II edycję projektu unijnego „Czwarta Władza z klasą. Szkolny koncern medialny”.

Fot. archiwum Szkoły
Fot. © archiwum Szkoły

Wygrali tym samym dwutygodniowy obóz językowy. O sukcesie dowiedzieli się 31 maja b.r. podczas gali finałowej w Krakowie, w auli Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Ogłoszenie wyników poprzedziło przemówienie rektora uczelni dr. Jarosława Gowina, który, otwarty na kontakty z młodzieżą twórczą i kreatywną, nie odmówił kołaczyckim licealistom wspólnej fotografii. Były łzy radości, telefony i sms-y do rodziców i znajomych.

Sześcioosobowy zespół redakcyjny pojedzie na wakacyjny obóz językowy nad morze do Dźwirzyna. Oprócz profesjonalnego kursu z doświadczonymi lektorami i native speakerami czeka ich bogaty program rekreacyjno-edukacyjny, m. in. wycieczka do Berlina na Tropikalną Wyspę, wyjazd do Kołobrzegu, zajęcia sportowe i wieczorne. Szkoła zaś otrzyma 25 książek beletrystycznych w języku obcym, 25 słowników książkowych i 2 słowniki multimedialne oraz roczną prenumeratę 2 tytułów czasopism w języku obcym.

Portal powstawał od grudnia 2010 roku. Wcześniej we wrześniu licealiści złożyli projekt pomysłu na portal, który zakwalifikowany został do konkursu. Kwalifikację przeszły w sumie 42 szkoły z trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. To właśnie kołaczycki portal znalazł się wśród czterech najlepszych z nich.

Zespół SZOK-u tworzą: Magdalena Balasa (redaktor naczelna), Karolina Maziarz (tłumacz), Karolina Maziarz (dziennikarz), Michał Składanowski (informatyk), Karolina Kaleta (PR-owiec), Wioleta Włodarczyk (grafik), Ewelina Drozd (nauczyciel – opiekun).

Zamysłem twórców portalu jest, poza przekazem informacji, pokazać młodym ludziom z Kołaczyc i okolic piękno i zalety życia w małej miejscowości, przedstawić formy interesującego spędzania czasu i rozwoju intelektualno-kulturalnego oraz możliwości osiągnięć życiowych w regionie, a także poza nim. Stąd nazwa SZOK – skrót od: Świat Z Okna Kołaczyc. Starają się dotrzeć do ciekawych osób i wydarzeń, są aktywni w środowisku lokalnym.

Pracując nad witryną, staramy się przykładać dużą wagę m.in. do poziomu kultury słowa i doboru tematów – mówi Magdalena Balasa, redaktor naczelna portalu.

Osiągnęli sukces, ale i wiele się nauczyli, poszerzyli zakres umiejętności dziennikarskich, językowych, PR-owskich, informatycznych i graficznych.

To było bardzo bogate doświadczenie emocjonalne i intelektualne. Ale przede wszystkim przekonałam się, że można osiągnąć dużo, jeśli się naprawdę chce. Nieważne, skąd się pochodzi, jakie się ma możliwości, ale ważne to, jacy jesteśmy i jak bardzo chcemy – przekonuje Karolina Maziarz, tłumaczka.

Jednym z kryteriów oceny portalu była jego promocja i public relations, dlatego młodzi redaktorzy są bardzo wdzięczni mediom, które obdarzyły ich zaufaniem i zgodziły się być ich partnerami. Podziękowania kierują do: radia Via, Internetowej Telewizji Południe, portalu Jasło4u.pl, Internetowej Telewizji Kołaczyce, gazety „Nasz Głos”, władz Gminy Kołaczyce, sponsora – firmy Mały Strażak. Dziękują również dyrektorowi Antoniemu Salasze i nauczycielom ze szkoły, którzy okazali im wsparcie i pomoc.

(LO w Kołaczycach)

Back to top button