Informacje

Kilkaset osób obserwowało zaćmienie Księżyca

Blisko 600 osób z Jasła i okolic obejrzało wczoraj w jasielskim obserwatorium astronomicznym zaćmienie Księżyca. Widoczne zaledwie przez kilkanaście minut zjawisko przyciągnęło amatorów astronomii w różnym wieku. Niektórzy z nich przyszli nawet z własnym teleskopem czy lornetką.

Obserwacja zaćmienia Księżyca
Fot. © Starostwo Powiatowe w Jaśle

Cieszę się, że było tak ogromne zainteresowanie. To pokazuje, że budowa obserwatorium było bardzo dobrym pomysłem, a to znaczy, że projekt „Karpackie niebo” w pełni spełnił nasze oczekiwania – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Pierwsi zainteresowani pojawili się już około godziny 19-tej. Najpierw obserwowali w całej okazałości Saturna, a po 22-giej nadszedł długo oczekiwany moment, czyli zaćmienie Księżyca. Na jasielskim niebie trwało to zaledwie kilkanaście minut, ale tym, którzy je widzieli dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.
Następne takie zjawisko będziemy mogli zaobserwować w Polsce 28 września 2015 roku.

Projekt „Karpackie Niebo. Rozwój produktów turystycznych związanych z astronomią na terenie polsko – słowackiego pogranicza” zrealizowany został przez Powiat Jasielski w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013 we współpracy z dziewięcioma partnerami, zarówno z Polski jak i Słowacji, gdzie partnerem wiodącym jest Vihorlatská Hvezdáreň (Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne) w Humennem. W ramach projektu sfinansowany został zakup sprzętu do prowadzenia obserwacji i prezentacji, przeznaczony specjalnie dla turystów i uczniów. W odpowiedni sprzęt zostały wyposażone sale dydaktyczne oraz sala audiowizualna na poddaszu szkoły. „Karpackie niebo” zakłada tworzenie i promocję nowych produktów turystycznych związanych z turystyką niszową. Jest nią turystyka związana z astronomią, obserwacją naturalnej przyrody, czy też turystyka związaną z dziedzictwem przemysłowym i naukowym regionu oraz tworzenie infrastruktury turystyczno-astronomicznej wspierającej te produkty.

Inwestycja, która kosztowała ponad 3,5 mln zł służy nie tylko uczniom I LO, ale także okolicznej młodzieży, mieszkańcom i turystom.

(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Back to top button