Informacje

Odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszą franciszkańską świątynię

Na budynku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy ulicy Mickiewicza odsłonięto dzisiaj okolicznościową tablicę upamiętniającą istnienie w tym miejscu pierwszego neogotyckiego kościoła Ojców Franciszkanów w Jaśle. Uroczystość miała miejsce w przededniu święta patrona miasta – świętego Antoniego Padewskiego.

Tablica pamiątkowa. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Organizatorami uroczystości byli jasielscy Franciszkanie oraz Urząd Miasta. Poprzedziła je msza święta dziękczynna za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II, którą koncelebrował ksiądz biskup Edward Białogłowski oraz księżmi dekanatu jasielskiego. Po mszy ulicami miasta pod siedzibę KRUS-u przeszła procesja z relikwiami świętego Antoniego Padewskiego. To w tym miejscu nastąpiła kulminacja dzisiejszego wydarzenia, które zapisze się w historii miasta. Odsłonięto tablicę upamiętniającą dawną franciszkańską świątynię, która zapoczątkowała ponad stuletnią bogatą historię ich obecności w mieście.

Uczestniczymy w historycznej uroczystości, w miejscu, w którym ponad sto lat temu powstał neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Antoniego. Za sprawą Ojców Franciszkanów w mieście dzieje się bardzo wiele ważnych, historycznych dzieł. Ten kościół, którego już nie ma, miasto cieszyło się czterdzieści lat, bo był poświęcony w grudniu 1904 roku, a w grudniu 1944 został zrównany z ziemią. Przy budowie tego kościoła uczestniczyło wiele historycznych postaci z biskupem Sebastianem Pelczarem. Projektował ten kościół ówczesny naczelny architekt miasta Lwowa. Figura była wykonana przez jednego z największych rzeźbiarzy tamtego okresu w tej części Europy Antoniego Popiela. Początek w zbiórce pieniędzy i ofiarności dał cesarz Franciszek I, który przekazał podczas swojej bytności tutaj w Jaśle pierwsze tysiąc koron na ten cel. – przypomniał historię świątyni burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Jak podkreślił ojciec gwardian Krzysztof Kozioł „przywiązanie do tego miejsca, pamięć o tym, że tutaj znajdował się Dom Boży, miejsce konsekrowane i poświęcone Bogu i pragnienie, aby ta pamięć trwała i była przekazywana przyszłym pokoleniom, zdecydowały o tym, aby tutaj umieścić tablicę pamiątkową”.

Wyrażam wdzięczność władzom miasta za doprowadzenie tego szlachetnego zamiaru do pięknego wykonania. Dziękuję dyrekcji KRUS za wyrażenie zgody na umieszczenie tablicy na jasielskim budynku KRUS-u. Serdeczne Bóg zapłać składam wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji tej cennej inicjatywy. – powiedział o. gwardian.

Z okazji dzisiejszej uroczystości prezes centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skierował do władz miasta okolicznościowy list, w którym czytamy: „Serdecznie dziękuję za zaproszenie na Dni Jasła bogate w wydarzenia upamiętniające historyczne i współczesne kulturalne wartości Państwa miasta, z doniosłymi uroczystościami odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej pierwszą świątynię franciszkańską w Jaśle. Jestem ujęty pamięcią i życzliwością okazanymi mi przez Pana, w imieniu miejscowych władz. Życzę Panu, organizatorom oraz uczestnikom uroczystości pełni satysfakcji z udanej imprezy oraz sukcesów w Państwa codziennej pracy samorządowej dla społecznego pożytku i rozwoju Jasła. Z uszanowaniem Henryk Smolarz”.

Marmurową tablicę zaprojektował jasielski architekt Andrzej Gawlewicz, a wykonał Stanisław Dacyl. Odlew wykonano w firmie JAFAR, której prezesem jest Edward Gierut. Płaskorzeźbę z wizerunkiem dawnego Kościoła Ojców Franciszkanów wykonał artysta rzeźbiarz Bogdan Samborski.

Napisano na niej: „Na tym miejscu w latach 1904-1944 wznosił się neogotycki kościół Franciszkanów. Zburzony przez okupanta hitlerowskiego podzielił los miasta. Cudownie ocalała figura św. Antoniego znajduje się obecnie w nowej franciszkańskiej świątyni. 13.06.2011 mieszkańcy miasta Jasła”.

Wszystko to, co się dzieje w Jaśle, dzieje się za sprawą naszych twórców, naszych artystów, naszych rzemieślników i z tego jesteśmy wszyscy dumni. Myślę, że ta tablica, na którą wielu z nas mieszkańców czekało, będzie spełnieniem marzeń i potrzeby upamiętniania pięknej historii miasta Jasła. – mówił Andrzej Czernecki.

Tablicę poświęcił ksiądz biskup Edward Białogłowski.

DAMIAN PALAR
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Dzień Patrona Miasta – odsłonięcie tablicy pamiątkowej (zdjęć: 24)

SŁOWA KLUCZOWE