Kultura | rozrywka | edukacja

Podróże z książką po świecie w jasielskiej MBP

Wizyta w stadninie koni, całodzienny konkurs plastyczny, dotyczący głośnego czytania oraz rozstrzygnięcie zmagań na najlepszego audiobooka – to część atrakcji, w jakich wzięli udział uczestnicy, zorganizowanego przez Oddział dla Dzieci MBP trzeciego dnia w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom.

X OTCD w Jaśle
Fot. © Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Dzień pełen wrażeń rozpoczęło spotkanie w Stajniach Kawaleryjskich Szwadronu Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Głośne odczytanie bajki Bucefał i Aleksander Wielki, przejażdżki konne, możliwość obejrzenia stroju ułańskiego i wspólne ognisko, były niezapomnianym prezentem z okazji Dnia Dziecka dla przedszkolaków z SP nr 10, które gościły u państwa Urbanów. Dodatkowo każdy chętny młody czytelnik odwiedzający Oddział dla Dzieci mógł spróbować swych sił w zaprojektowaniu reklamy promującej ideę głośnego czytania. Na wszystkich uczestników czekały słodkie niespodzianki. Młodsi i starsi mogli posłuchać także autorskich odczytań ulubionych fragmentów liryki i prozy, nadesłanych na konkurs pn. Słowo dźwiękiem pisane. Rozstrzygnięciu zmagań na najlepszą interpretację dźwiękową towarzyszyło wręczenie nagród i wyróżnień.

Moc wrażeń i atrakcji również dostarczyły najmłodszym trzy filie biblioteczne. Uczestnicy cotygodniowych zajęć, odbywających się w Filii nr 1 przenieśli się do Książkolandii, gdzie mieli okazję podążać tropem Smoka ze Smoczej Jamy. Cztery grupy wychowanków Przedszkola Miejskiego nr 6, w Filii nr 2 zapoznały się z zasadami zdrowej rywalizacji, słuchając bajki o tym Jak Żabcio zdobył medal – Mariusza Niemyskiego, by potem uczestniczyć w zabawach i zawodach sportowych. Z kolei dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, wraz z Filią nr 3 udały się w odwiedziny do jasielskiego Zakładu Filologii Germańskiej PWSZ w Krośnie, gdzie wysłuchały bajki o Zającu D. Gellner i zaczerpnęły wiedzy na temat niemieckich słówek, potrzebnych do zorganizowanej zabawy.

Czwarty dzień akcji czytelniczych w Oddziale dla Dzieci upłynął pod hasłem – Z książką w plecaku. Uczestniczący w spotkaniu młodzi czytelnicy z SP nr 1 udali się w podróż dookoła świata z bajkami i niezapomnianymi opowieściami o Mongolii – podróżnika Piotra Gogosza. Członkowie Klubu Sieciaków także przenieśli się do świata bajki, a towarzyszyło temu głośne odczytanie Bajek filozoficznych M. Piquemala.

Dodatkowo w bibliotece odbyło się rodzinne czytanie, podczas którego zainicjowano Klub Czytających Rodzin.
W dwóch filiach bibliotecznych również nie zabrakło atrakcji. Dzieci z SP nr 4, wraz z Filią nr 2 i wychowankowie Przedszkola Miejskiego nr 11, wraz z Filią nr 3 odwiedzili jasielski Zakładu Filologii Germańskiej PWSZ w Krośnie, gdzie najmłodsi wysłuchali bajki O wilku i siedmiu koźlątkach braci Grimm, Zająca D. Gellner, Pana Teodora Wąsika Ł. Dębskiego i Świata zagadek B. Michalca.

Sponsorami X Tygodnia Czytania Dzieciom w jasielskiej MBP są: PGNiG SA. Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie – Gazownia Jasielska, Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, Piekarnia Jana Wątroby.

(MBP w Jaśle)

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: „X OTCD w Jaśle”

SŁOWA KLUCZOWE