Kultura | rozrywka | edukacja

W Galerii JDK: świat sztuki Wiesława Nadymusa

Malarstwo Wiesława Nadymusa można – do końca czerwca br. – oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Podczas wernisażu, który zgromadził miłośników sztuki z Jasła i okolic, artysta opowiedział o swoich pasjach i inspiracjach. Wspominał też swoją pracę przed 30 laty w JDK i ludzi, z którymi dzięki niej się zetknął, m.in. Zbigniewa Drankę, od lat namawiającego go na zorganizowanie wystawy w Jaśle, ówczesną plastyczkę oraz grupę teatralną, dla której robił scenografię.

Wernisaż wystawy Wiesława Nadymusa
Wernisaż wystawy Wiesława Nadymusa.
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Na wystawie prezentowane są oleje, pastele i gwasze z kilku ostatnich lat. Można obejrzeć prace – jak to określił artysta – tradycyjne: kościółki i cerkiewki, elementy architektury, pejzaże z okolic Olkusza, a naprzeciwko nich – prace nowoczesne. – Jeśli chodzi o nowoczesną sztukę, to jest troszeczkę problem dla odbiorcy – mówił Wiesław Nadymus. – Proszę sobie wyobrazić dwóch malarzy. Jeden bierze sztalugi, płótno lub jakiś kartonik, idzie w plener, rozkłada się na łące, albo przy pięknym obiekcie architektonicznym i sobie maluje. Drugi chodzi, spaceruje i wchłania przez cały czas to co go otacza, z czym się zetknął, co go zafascynowało, swoje przeżycia, wraca do pracowni, bierze płótno i przelewa na to płótno te wrażenia. To są jakby dwa patrzenia tych dwóch artystów.

Twórca, którego na początku wernisażu przedstawiła dyr. JDK Krystyna Kasprzyk, przygotował dla gości wernisażu miłą niespodziankę. Rozlosował wśród nich cztery swoje małoformatowe prace.

Wiesław Nadymus urodził się w 1960 roku w Nowym Żmigrodzie. Dzieciństwo spędził w sąsiedniej Mrukowej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (1975-1980), a następnie – z wyróżnieniem – Wydział Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Przed rozpoczęciem studiów przez rok (1980-81) był instruktorem ds. scenografii w JDK. W roku akademickim 1986/87 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie mieszka i tworzy w Bolesławiu koło Olkusza. Jest artystą wszechstronnym. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, grafikę i rzeźbę. Zajmuje się także aranżacją wystaw oraz projektowaniem komputerowym i projektowaniem oraz wykonywaniem dekoracji dla teatrzyku działającego przy Olkuskim Domu Kultury, w którego folii pracuje zawodowo jako kierownik. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Można je było także oglądać na pięciu wystawach indywidualnych i ośmiu zbiorowych m.in. w: Danii, Niemczech i Francji, a w Polsce – w Olkuszu, Nowym Sączu i Nowym Targu. W roku 1980 miał wystawę indywidualną w JDK.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE