Informacje

W Jaśle poznawali tajniki origami

Nominowany do tytułu „Szkoły odkrywców talentów” Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle (osiedle Rafineryjne) jest gospodarzem trzydniowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Wędrówki po krainie Origami”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie oraz Burmistrz Miasta Jasła.

Festiwal origami
Fot. © archiwum Zespołu Szkół Miejskich nr 1

Festiwal rozpoczęło w piątek (03.06) uroczyste podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu Origami, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkursowi przyświecała idea integracji środowiska województwa podkarpackiego, popularyzowania wśród młodzieży sztuki origami jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, a także rozwijania i kształtowania wyobraźni, koncentracji i sprawności manualnej.

Odzew był duży – z całego Podkarpacia nadesłano ponad trzysta wyjątkowych prac, z czego setka została nagrodzona.

Nagrody dla laureatów wręczyła przedstawicielka Centrum Kultury Japońskiej „Yamato” w Przemyślu Atsuko Ogawa, pianistka i menadżer kultury japońskiej.

Pani Atsuko przybliżyła zebranym kulturę japońską, prezentowała letni tradycyjny strój japoński, a także sztukę kaligrafii, czyli „słowa zaklęte w znakach” – najtrudniejszą na świecie sztukę pisma, do której używa się pędzla i tuszu. Kaligrafia wzbudziła szczególne zainteresowanie dzieci. Każdy z uczestników otrzymał wykaligrafowane swoje imię w języku japońskim. – mówi Gabriela Zdunek-Gajda, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.

Współorganizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Nr 2 w Nisku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli oraz Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył się zwiedzaniem wystawy prac. – Zaproszeni goście zachwycali się pracochłonnymi misternie wykonanymi przez dzieci pracami. Okazuje się, że w świecie tylu atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu, origami wygrywa, a przy tym wpływa pozytywnie na osobowość dziecka, poznającego własną wartość, rozwijającego fantazję i zdolności manualne. Uczy logicznego myślenia, systematyczności, dokładności, rozwija wyobraźnię przestrzenną, zdolności twórcze, ułatwia zapamiętywanie. Przyczynia się do pogłębiania więzi i relacji międzyludzkich, wzajemnej tolerancji. – relacjonuje pani dyrektor.

W sobotę (04.06) odbyły się kilkugodzinne otwarte warsztaty origami, które prowadzili członkowie Polskiego Towarzystwa Origami „OrigamiArt”. Ich pomysłodawcą, zresztą podobnie jak całego Festiwalu, był Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro.

Podsumowaniem Festiwalu będzie niedzielny (05.06) Piknik Rodzinny, który stanie się okazją do zaprezentowania osiągnięć edukacyjno-kulturalnych przedszkola i szkoły wchodzących w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle. Organizatorzy zapraszają już od godziny czternastej, a w programie m.in. występy dzieci, zabawy i konkursy, dmuchany zamek, trampolina, grillowanie i coś na słodko.

Dla zwiedzających zostanie udostępniona również wystawa pokonkursowa nagrodzonych prac.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

POBIERZ:
Wyniki V Wojewódzkiego Konkursu Origami (plik w formacie .doc)

FOTOGALERIA ZEWNĘTRZNA:
Zobacz nagrodzone prace (odnośnik do strony zewnętrznej)
Zobacz fotorelację z pierwszego dnia Festiwalu (odnośnik do strony zewnętrznej)

SŁOWA KLUCZOWE