Kultura | rozrywka | edukacja

Ekstremalna wyprawa do Azji (zapowiedź)

Po dwóch latach przerwy jasielscy policjanci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Jasło znów szykują ekstremalnie survivalową wyprawę w głąb Azji.

Mapa
Trasa podróży (kliknij, aby powiększyć)

Pod koniec lipca z Polski wyruszą dwa samochody z sześcioosobową „załogą”. Ekspedycja ma trwać dwa miesiące. Celem wyprawy jest dotarcie do dawnej radzieckiej Republiki Tuwy ze stolicą w Kyzył, gdzie znajduje się geograficzny środek Azji. Następnie – do Mongolii (góry Ałtaj), potem do Rosyjskiej Republiki Ałtaj. Łącznie do przejechania około 15 tys. kilometrów, z tego połowa po bezdrożach.

W Kyzył planowane jest spotkanie z miejscową Polonią i Policją, rozmowy na temat ich pracy i codziennego życia. Promocja Polski w tej odległej części Azji, kontakt i pomoc dla Polonii – potomków zesłańców. Jasielscy policjanci chcą również wraz z miejscowymi wziąć udział w corocznym Święcie Naadam, podczas którego prezentowana jest kultura i obyczaje miejscowej ludności. Ponadto w dniach 13-16 sierpnia obchodzone są Dni Tuwy, w trakcie których odbywa się Festiwal Szamanów i Kultury Jurtowej, jedyna w swoim rodzaju impreza na świecie. Planowany jest również kilkudniowy spływ tratwą po rzece Jenisej. Po kilkunastodniowym pobycie w Tuwie jaślanie wyruszą w góry Ałtaju Mongolskiego, gdzie na terenie Mongolii „poszukają” śladów legendarnego Ałmasa (himalajski Yeti), który był już celem wielu zagranicznych wypraw naukowych. Innym zadaniem jest zebranie informacji o górskich, jeziorowych, endemicznych rybach – osmanach.

Wyprawą kieruje dr Bolesław Uryn noszący nadany przez Mongołów przydomek Boleebaatar (Bolek bohater). Człowiek, który od kilkunastu lat jeździ do Mongolii, przejechał ją konno, UAZ-em, spłynął kanadyjką. Podróżnik – pisarz, dziennikarz fotografik i wędkarz (www.uryn.cso.pl). W przeszłości Bolesław Uryn był naukowcem IRŚ, prowadził badania m.in w Iraku i Missisipi. Autor wielu książek o tematyce mongolskiej, wędkarskiej, propagujący ”Survival z ludzką twarzą”.

Efektem dwumiesięcznej ekspedycji będą zdjęcia, publikacje prasowe oraz książka opisująca przeżyte przygody. Ambicją uczestników ekspedycji jest również nakręcenie profesjonalnych materiałów filmowych, z których mógłby powstać film prezentowany później w ramach pokazów i relacji z podróży. Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle relacja z wyprawy będzie przekazywana na bieżąco przez jasielskiego podróżnika Piotra Gogosza, współorganizatora i uczestnika wyjazdu, założyciela Klubu Podróżnika działającego przy MBP w Jaśle.

Głównymi sponsorami wyprawy są Edward Gierut – Fabryka Armatur „JAFAR-S.A.” i Irena Rozwód „Elektro-Max” Lubaczów – sklep z artykułami oświetleniowymi. Pomocy w przygotowaniu wyprawy udzielają: Edward Rzeźnik – Browary „VAN-PUR” S.A. Rakszawa, Ryszard Mastej – Centrum Zdrowia dr Mastej Jasło, Andrzej Siewierski – AES Jasło, PKO BP Oddział Jasło, Stanisław Wojdyła Sklep wedkarski „Kiełżyk” Jasło, Wacław Ochałek – Zakład Pogrzebowy „Hades” Jasło.

Patronat medialny nad wyprawą objęła Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Telewizja Obiektyw Krosno.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE