Kultura | rozrywka | edukacja

Legendy, zagadki i rycerze – finał projektu HAPPY legEND

Barwny spektakl o królewiczu Mruku, poszukiwanie skarbów wśród zakamarków biblioteki, mrożące krew w żyłach bitwy, a na koniec spacer z rycerzami po parku – mimo deszczu impreza „HAPPY legEND” dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Imprezę zorganizowała Grupa MAKAMZA realizująca przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej projekt ze środków Programu „Młodzież w działaniu”.

Finał akcji Happy Legend
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Z powodu deszczu zaplanowane w Parku Miejskim atrakcje trzeba było przenieść do wnętrza Biblioteki. Za sprawą grupy MAKAMZA, która przedstawiła spektakl „Mruk – legenda prawdziwa” hol MBP w Jaśle zamienił się najpierw w okolice zamku w Mrukowej, gdzie zły czarodziej zamienił królewskiego dziedzica z synem chłopa z pobliskiej chałupy. Widzowie byli świadkami czarów i intryg, smutnej miłości królewicza Mruka i księżniczki Magury i najazdu tatarskiego, który wraz z grupą MAKAMZA odtworzyli członkowie Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej. Ponad stuosobowa publiczność – dzieci, rodzice, dziadkowie, młodzież, a także zmierzający do biblioteki czytelnicy – nagrodziła ich gromkimi brawami. Następnie wszyscy chętni udali się na poszukiwanie skarbów tropami regionalnych legend – znajdywali ukryte wskazówki, rozwiązywali quizy i rebusy, wykonywali polecenia rycerzy, zbierali elementy układanek, aż dotarli do słodyczy i drobnych upominków.

W nagrodę za ukończenie gry rycerze przenieśli wszystkich uczestników zabawy w legendarne czasy, gdy pobliski zamek Golesz tętnił jeszcze życiem i odbywały się na nim rycerskie turnieje o rękę rezydującej tam księżniczki. Po zakończeniu turnieju każdy mógł obejrzeć broń, przymierzyć zbroję, a nawet spróbować swych sił w walce z rycerzem. Najodważniejsi, którym deszcz niestraszny, udali się na koniec na spacer do parku. Impreza dostarczyła wiele radości i emocji, ale była także nietypową lekcją wiedzy o regionie. Mamy nadzieję, że za sprawą lokalnych legend każdy mógł odkryć magię i urok Jasielszczyzny.

O projektach dla młodzieży MBP w Jaśle ukazał się obszerny artykuł i wywiad z dyrektor Małgorzatą Piekarską na ogólnopolskim portalu www.biblioteki.org.pl.

(Grupa MAKAMZA)

SŁOWA KLUCZOWE