Kultura | rozrywka | edukacja

Mateusz Mijal i CHŁOPACY na Dniach Kultury Ziemi Brzyskiej

Z inicjatywy wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka w malowniczym zakątku miejscowości – parku otaczającym zespół dworski – zorganizowano dwudniową imprezę plenerową „Dni Kultury Ziemi Brzyskiej” (22-23 lipca). Setki mieszkańców wzięło udział w koncercie Mateusza Mijala i zespołu CHŁOPACY, którzy byli gwiazdą tegorocznej edycji imprezy.

CHŁOPACY
Mateusz Mijal i CHŁOPACY byli główną atrakcją tegorocznych Dni Kultury Ziemi Brzyskiej.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dni Kultury Ziemi Brzyskiej to cykliczna impreza, której głównym celem jest integracja społeczności naszej gminy, ale nie tylko, ponieważ do udziału w niej zaprosiliśmy także mieszkańców całego powiatu jasielskiego. – mówi Rafał Papciak.

Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji: w pierwszy dzień (piątek) m.in. prezentację dorobku kulturalnego kół gospodyń wiejskich gminy Brzyska, spektakl „Jak na imię masz…” w wykonaniu Małej Sceny Hilarego, finał konkursu ekologicznego na „Najpiękniejsze ogrody i balkony” w gminie, prezentację ludowego zespołu młodzieżowego z Ukrainy, zabawę przy muzyce zespołu „Mexicana”. Przez cały czas można było też zasmakować potraw regionalnych. Natomiast najmłodsi mogli skorzystać z urządzeń zabawowych rozstawionych na placu, skosztować waty cukrowej czy przyglądnąć się z bliska „Wiosce słowiańskiej”.

Drugi dzień (sobota) rozpoczął się turniejem sołectw, do którego przystąpiły trzy miejscowości: Brzyska, Dąbrówka oraz Lipnica Dolna. Zawodnicy mocno dopingowani przez swoich sołtysów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców rywalizowali w kilku konkurencjach, m.in. przeciąganie liną traktora, „rzut gumiakiem”, „rozbijanie jajek na czas”, rzut wałkiem do ciasta (dedykowane dla pań), czy cięcie drewna piłą „moja – twoja”.

Zwyciężyły Brzyska, które w nagrodę otrzymały kosiarkę spalinową oraz voucher na pobyt w domku wypoczynkowym nad jeziorem Solińskim w Polańczyku (ufundowany przez dyrektora PGE Energia Odnawialna Oddział w Solinie Józefa Folcika). Pozostali otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD.

Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Sławomir Miklicz przekazał podczas imprezy na ręce Marii Cisoń ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Brzyska „Liwoczanka” albumy poświęcone smakom podkarpackich miejscowości.

W trakcie Dni Kultury Ziemi Brzyskiej trwały pokazy sprzętu strażackiego, podczas których prezentowano ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA P400, zakupiony w ubiegłym roku dla miejscowej jednostki będącej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu gminy, a także podnośnika hydraulicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Wieczorem na scenie wystąpił Mateusz Mijal i zespół CHŁOPACY, dla których był to pierwszy koncert po ubiegło tygodniowym udziale w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, na którym wystąpili razem ze znaną polską aktorką Kasią Zielińską (m.in. „Barwy Szczęścia” i „Kocham Cię Polsko” w TVP2). Podczas koncertu nie mogło zabraknąć przebojów takich jak „Wiara” czy „Góraleczka”, ale także nowych piosenek, które – jak zapowiedział publicznie Mateusz – ukażą się jesienią bieżącego roku na debiutanckim albumie grupy.

Imprezę zakończyła dyskoteka „pod gwiazdami”, którą nakręcał MARQUS.

Patronat honorowy nad Dniami Kultury Ziemi Brzyskiej sprawowali: Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz, Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Piotr Tomański, Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro, Starosta Jasielski Adam Kmiecik oraz Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak.

Impreza jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej na lata 2007-2013 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Dni Kultury Ziemi Brzyskiej 2011 (zdjęć: 80, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE