Kultura | rozrywka | edukacja

Na osiedlu Gamrat: cyrkowe sztuczki dla każdego

Niemiłosierny upał nie odstraszył dzieci zainteresowanych wstąpieniem do Letniej Akademii Wagabundy, która w czwartek (14 lipca) zawitała na jasielskie Osiedle Gamrat, na zaproszenie Jasielskiego Domu Kultury i zarządu osiedla. Tak jak tydzień wcześniej na Osiedlu Kaczorowy warsztaty teatralno-cyrkowe prowadzili klauni z Cyrku Braci Makagon, a ich uczestnicy uczyli się najróżniejszych cyrkowych sztuczek.

Wakacyjny Czwartek Artystyczny na osiedlu Gamrat
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Trzej wykładowcy z czerwonymi nosami, w wielobarwnych strojach i wielkich butach podzielili dzieci na 3 klasy w których uczyli: żonglerki własnoręcznie zrobionymi z ryżu, pończochy i baloników piłeczkami, nadawania długim balonikom kształtów piesków, kwiatków itp., chodzenia na mini szczudłach, puszczania olbrzymich baniek mydlanych i podstaw pantomimy.

Ogłaszane przez dzwonek przerwy były nie mniej interesujące niż lekcje. Na uczniów czekały rozstawione na boisku nietypowe zabawki ulicznego Teatru Wagabunda z Krakowa. Najmłodsi z ochotą grali na wielkich blaszanych bębnach i łowili w metalowej balii namagnesowane pływaki, nieco starsi zainteresowali się bardziej skomplikowanymi urządzeniami, służącymi do ćwiczeń zręcznościowych, rozgrywali mecze na mini boisku przeciągając piłkarzyki magnesami i ćwiczyli chodzenie na szczudłach. Tymczasem klauni: Olek, Andreolo i Marcin, w których wcielili się bracia Aleksander i Andrzej Makagon oraz Marcin Ptaszkowski, wymyślali kolejne zabawy, wyciągając z magicznego kufra i walizek wciąż nowe rekwizyty. Jak zwykle odbył się też – zorganizowany przez instruktorki plastyki z JDK – konkurs malowania kolorową kredą na asfalcie oraz kredkami na papierze, którego uczestnicy zostali obdarowani cukierkami i lizakami. Maluchy, zapytane co im się najbardziej podobało, najczęściej odpowiadały: Wszystko!

Na zakończenie każdy z uczestników warsztatów musiał zdać egzamin, polegający na zaprezentowaniu widowni, czego się nauczył. Najchętniej – ku uciesze publiczności – wybierano puszczanie baniek. Nagrodą za zdanie egzaminu były imienne dyplomy, zabawki i słodycze. Po rozdaniu nagród, klauni dali pokaz sztuki cyrkowej, nagrodzony gromkimi brawami. Ponad 4 godziny zabawy, nie znudziły dzieciaków, które z ociąganiem rozchodziły się do domów.

Spotkanie z Letnią Akademią Wagabundy, w którym ogółem wzięło udział blisko 90 dzieci, zorganizował Jasielski Dom Kultury we współpracy z zarządem Osiedla Gamrat. Nagrody – najróżniejsze zabawki (m.in. lalki, piłki, skakanki, samochodziki, gry) oraz ciastka, cukierki i napoje dla uczestników spotkania ufundował zarząd osiedla, a lizaki – firma Astra.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE