Kultura | rozrywka | edukacja

Współpraca znaczy wiele

W ubiegłym tygodniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach zakończył się projekt Fundacji Wspomagania Wsi pt. „Pożyteczne wakacje 2011 – Kocham moją wieś i żyjące tu zwierzęta” realizowany na rzecz dzieci i młodzieży z Szebni, Niepli i Zimnej Wody.

Zabawa chustą Klanza
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Dwu tygodniowe warsztaty prowadzone były przez 4 godziny dziennie. Pozwoliły one uczestnikom na indywidualny rozwój swoich talentów, grupową integrację, dyskusje nad książką, naukę tańców integracyjnych oraz naukę dbania o własne zdrowie i kondycję. Dzieci i młodzież odwiedziły również gospodarstwa domowe by zobaczyć w jakich warunkach żyją zwierzęta i czy w upalne dni mają miski pełne wody. Uczestnicy w ten sposób wzmocnili swoją wrażliwość na los zwierząt domowych i nauczyli się jak dbać o swoich czworonożnych pupili.

Koordynatorzy projektu przygotowali dla uczestników zajęć wiele niespodzianek i atrakcji. Dzieci i młodzież brały udział w warsztatach plastycznych: decoupage, quilling, origami modułowe, malowanie na szkle, bibułkarstwo, tworzenie mapy turystycznej gminy, scrabooking i decoplastyka. Działania edukacyjno – artystyczne podzielone według harmonogramu przeplatały elementy zabawy i relaksu.

Na zakończenie projektu w piątkowe popołudnie odbyła się promocja bajki Zofii Macek pt. „Wesołe historie z pszczelego ula”. Zofia Macek, jest pisarką, znawcą historii regionalnej, bajkopisarką i miłośniczką pszczół. Od kilku lat współpracuje z GBP w Szebniach, owocem tej współpracy są liczne wydawnictwa m.in.: książka biograficzna pt. „Kapłan Niezłomny” oraz dwie bajki o pszczołach: „W magicznym świecie pszczół” i „Wesołe historie z pszczelego ula” ilustrowane przez młodych czytelników.

Projekt zrealizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach przy współpracy partnerskiej z Kołem Gospodyń Wiejskich i wolontariuszy – Z. Macek, G. Dobosz i M. Wałtosza. Ogółem w dwu tygodniowych zajęciach wakacyjnych udział wzięło 332 uczestników, 4 bibliotekarzy, pisarka, 4 członkinie KGW w Szebniach i 3 wolontariuszy.

Program projektu ukierunkowany został na aktywizację społeczności lokalnej poprzez utworzenie wystawy promującej walory krajobrazowe wsi Szebnie, organizację zajęć, konkursów z nagrodami oraz smacznego podwieczorku dla wszystkich dzieci.

Dyrektor GBP oraz Przewodnicząca KGW w Szebniach serdecznie dziękują Restauracji „Swojskie Jadło” w Zimnej Wodzie za pomoc w realizacji zadania projektowego.

Stanisława Ablewicz
(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE