Kultura | rozrywka | edukacja

MAKAMZA na tropie legend Jasielszczyzny

Skąd wzięły się trzy jasielskie rzeki, gdzie w okolicy szukać śladu stopy Matki Boskiej, jakie tajemnice kryje warzycki las i ruiny zamków na Goleszu i w Mrukowej?

Logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na odwiedzających wystawę „MAKAMZA na tropie legend Jasielszczyzny”, którą od 1 sierpnia do 30 września można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Wystawa podsumowuje projekt „HAPPY legEND” realizowany przez działającą przy bibliotece Nieformalną Grupę Młodzieży MAKAMZA ze środków Programu „Młodzież w działaniu”

W ciągu ostatnich trzech miesięcy uczestnicy projektu odszukiwali najciekawsze regionalne legendy i historie, tworzyli dokumentację fotograficzną, brali udział w warsztatach i wyjazdach krajoznawczych. Jasielskie legendy stały się tematem spotkań z dziećmi, które grupa zorganizowała w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i Miejskiej Bibliotece Publicznej. W finałowej imprezie „HAPPY legEND”, podczas której MAKAMZA przedstawiła spektakl „Mruk – legenda prawdziwa” i zorganizowała grę terenową tropem regionalnych legend, mimo niepogody wzięło udział ponad sto osób.

Prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawa „MAKAMZA na tropie legend Jasielszczyzny” została podzielona na dwie części.

Pierwsza przedstawia miejsca w powiecie jasielskim, z którymi wiążą się najciekawsze legendy i historie i zaprasza wszystkich do odkrywania uroków naszej małej ojczyzny. Druga część wystawy opisuje kolejne etapy projektu „HAPPY legEND” i zachęca do realizowania własnych pomysłów z pomocą Programu „Młodzież w działaniu”. Mamy nadzieję, że każdy odwiedzający wystawę znajdzie w niej źródło inspiracji do wyruszenia na ciekawe szlaki.

(Grupa MAKAMZA)

SŁOWA KLUCZOWE