Informacje

Młodzież z Ukrainy z wizytą u burmistrza

W przeddzień 20. rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości młodzież z Centrum Kultury Polskiej im. Tymosza Padury na Ukrainie gościła w Urzędzie Miasta w Jaśle. 26 osobowa grupa młodzieży z Koziatynia (Ukraina) uczy się, w Letniej Szkole im. prof. Mieczysława Wieliczko, języka polskiego.

Młodzież ukraińska
Fot. © URZĄD MIASTA JASŁA

Bardzo cieszymy się z tego, że możemy być w Jaśle. Tutaj uczymy się języka polskiego, historii i tradycji w sposób naturalny. Te pobyty w Jaśle sprawiają, ze łatwiej jest nam poznać historię naszych przodków – mówiła Natalia Czajkowska, prezes Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury.

Podczas spotkania burmistrz podkreślił, że więzi łączące Ukrainę i Polskę są bardzo silne. – Wielu waszych przodków ma swoje korzenie w naszym kraju. To, że tu jesteście i chcecie się uczyć języka polskiego świadczy, że chcecie poznać Polskę, że jest ona dla was ważna – mówił A. Czernecki.

Zakończeniem spotkania była wspólna wizyta w plenerowym studiu radiowym Radia Rzeszów, które prowadziło w Jaśle audycję Radio Biwak. Młodzież ukraińska zaśpiewała na antenie piosenkę „Hej, sokoły”, autorstwa Tymosza Padury, polsko-ukrainskiego poety XIX w. urodzonego na Podolu.

Program Letniej Szkoły im. prof. M. Wieliczko współfinansowany jest z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem jest Fundacja im. Stefanii Woytowicz.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE