Informacje

Na Memoriale Hubala setki mieszkańców Jasła. Dopisała pogoda

Pod naszym patronatem

Kilkaset osób przyglądało się zmaganiom uczestników II Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który został rozegrany w niedzielne popołudnie na historycznych łąkach przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle. Punktem kulminacyjnym wydarzenia, które zdaniem organizatorów ma szansę wpisać się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych naszego miasta, była rekonstrukcja „potyczki wrześniowej”.

II Memoriał Hubala
Widowiskowa konkurencja skoków przez przeszkody.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Mówi Jan Urban, organizator Memoriału HUBALA

Pierwsza edycja Memoriału zorganizowana z nieco mniejszym rozmachem w roku ubiegłym odbywała się na osiedlu Kaczorowy. Trzeba pochwalić organizatorów, że tegoroczna edycja wydarzenia – pomimo, że w sąsiadujących z Jasłem Kołaczycach w tym samym czasie odbywała się impreza o zbliżonym profilu – „wypaliła” i przyciągnęła na „łąki Hubalowe” tłumy mieszkańców.

To jest kwestia dogrania pewnych kalendarzy. Chodziło o to, żeby przede wszystkim można było zapewnić uczestników. Z moich informacji wynikało, że ułani – bo oni są reprezentantami środowisk z całej Polski – taki termin był bardzo dogodny, a poza tym w związku z jutrzejszym dniem Wojska Polskiego myślę, że termin był ze wszech miar trafiony. Jutro byłoby trudniej z wielu względów, ponieważ różnego rodzaju obchody w całym kraju angażują jednak takie osoby, które zajmują się rekonstrukcjami wojskowymi. Myślę, że przyszłoroczny kalendarz już powinien być na tyle dostrojony, żeby nie kazać Państwu wybierać pomiędzy jedną czy drugą imprezą. – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. To właśnie na łąkach rozciągających się pomiędzy wałem przeciwpowodziowym od strony ulicy Konopnickiej, ulicą Sroczyńskiego, a wzgórzem, na którym znajduje się dawny pałacyk rodziny Sroczyńskich (obecnie siedziba Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla) swoje pierwsze kroki w jeździectwie konnym stawiał patron Memoriału – major Henryk Dobrzański „Hubal”.

Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” jest rozgrywany w Jaśle po raz drugi. I tak już zakładamy, że tradycją się stanie, że w okolicach Święta Wojska Polskiego będzie Święto Kawalerii. W tym roku z dużym rozmachem została przygotowana cała gama propozycji w ramach Memoriału. W sobotę odbył się bieg crossowy, czyli bieg terenowy z przeszkodami i konkurs strzelecki. Zaś niedziela to dzień pod znakiem skoków, konkursu władania szablą i lancą konną, pokazów musztry paradnej, wszelakiego rodzaju pokazów umiejętności ułańskich, a na końcu rekonstrukcja historyczna „potyczki wrześniowej”. – powiedział Jan Urban, pomysłodawca Memoriału.

W Memoriale wzięli udział kawalerzyści z różnych stron Polski: Nowego Sącza, Chrzanowa, Jarosławia, Przeworska, Dubiecka, Krakowa, Dębicy oraz rodzimego oddziału z Jasła.

Zwycięzców poszczególnych kategorii nagrodzono pucharami, a konie okolicznościowymi plakietkami (tzw. „flo”).

Rekonstrukcja „potyczki wrześniowej”

Główną atrakcją dzisiejszego wydarzenia było jednak widowisko historyczne, w którym zrekonstruowano fragment „potyczki wrześniowej”, z udziałem piechoty, kawalerii oraz zmotoryzowanych oddziałów niemieckich. Całość dopełniły elementy pirotechniczne.

Myślę, że to jest najlepsza forma podawania historii. Myślę, że bardzo atrakcyjna dla młodzieży, bo rekonstrukcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tak najlepiej się odbiera to przesłanie, które chcemy przekazać młodym ludziom i wszystkim mieszkańcom, że mieliśmy w Jaśle osobę, która jest historycznie niezwykle ważna dla kraju i poprzez swoje bohaterstwo. Rzeczywiście przedstawianie wzorców osób, które są warte tego, żeby promować ich postawę w taki sposób to jest to, co jesteśmy winni młodemu pokoleniu. Myślę, że w Jaśle taka formuła to jest najbardziej nowoczesna i trafiona forma tego rodzaju przekazu, jednocześnie upamiętnienia osoby majora Dobrzańskiego, czyli pierwszego partyzanta Kampanii Wrześniowej. – podkreślił burmistrz Jasła.

Zdaniem Andrzeja Czerneckiego impreza wpisze się już na stałe do kalendarza i będzie organizowana corocznie w okolicach Święta Wojska Polskiego.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim pomysłodawcom. Nasi ułani jasielscy na czele z Jasiem Urbanem plus historycy, do których grona zalicza się jeden z prelegentów i współorganizator dzisiejszego memoriału Leszek Znamirowski to są osoby, dzięki którym mamy więcej wiedzy i mamy dużą przyjemność w obcowaniu z historią w tym historycznym miejscu. Myślę, że formuła, którą przyjęliśmy, jest formułą na tyle dobrą, że będzie można ją w kolejnych latach powtarzać. Być może się będzie rozrastać. Myślimy o uczestnictwie naszych lotników – mamy stowarzyszenie IKAR. Myślę, że rekonstrukcja bitwy powietrznej będzie równie dużym uatrakcyjnieniem tego, co w tym roku mamy. – powiedział burmistrz.

Organizatorami Memoriału byli: Miasto Jasło, Powiat Jasielski, Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 8. Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego oraz Podkarpackie Towarzystwo Konne.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: II Memoriał „Hubala” w Jaśle (zdjęć: 108, fot. Damian Palar)

SŁOWA KLUCZOWE