Informacje

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi (zapowiedź)

Już 4 września 2011 r. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na niezwykłe spotkanie z historią. W tym dniu w Karpackiej Troi ponownie gościć będą wojowie i odtwórcy dawnych rzemiosł. Program imprezy gwarantuje, że pierwsza niedziela września będzie wyjątkowo słowiańska…

Zapowiedź wydarzenia

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi będzie już drugą dużą imprezą przygotowaną przez muzealników. Poprzednia – 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, który odbył się w czerwcu br. w ramach otwarcia obiektu, przyciągnął do skansenu 10 tys. turystów, którzy przez dwa dni mogli poznawać świat sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Mimo, że wrześniowe wydarzenie nie będzie mieć rozmachu festiwalu, to jednak ma ono mieć bardzo podobny do niego charakter oraz równie atrakcyjny program gwarantujący niezapomniane spotkanie ze światem sprzed 1000 lat, gdy w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów wczesnośredniowiecznych. Wypełniają go pokazy rzemieślnicze, prezentacja sztuki kulinarnej naszych przodków czy przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się turniej walk indywidualnych, w którym zwycięzca otrzyma nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło, a także występy (w tym wieczorny koncert główny) gości specjalnych Słowiańskiej Niedzieli – białoruskiego zespołu muzyki dawnej Stary Olsa, który należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie wykonawców tego gatunku muzyki.

Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że choć skansen cieszy się ogromną popularnością (dotychczas odwiedziło go ponad 25 tys. osób), to organizowanie tego typu imprez jest wręcz koniecznością, bowiem najlepszą i najbardziej atrakcyjną forma prezentowania historii turystom jest właśnie kontakt z odtwórcami, dlatego wydarzenia takie jak Słowiańska Niedziela powinny stanowić element, który jak najczęściej pojawiał się będzie w ofercie Karpackiej Troi.

Z pewnością niespodzianką dla turystów będzie możliwość obejrzenia relacji filmowej z wyjątkowego Widowiska pt. Karpacka Troja – Dwa Oblicza, które odbyło się 24 czerwca 2011 r. i towarzyszyło ceremonii otwarcia Skansenu. Relację z Widowiska będzie można obejrzeć w sali konferencyjnej znajdującej się w pawilonie wystawowym Karpackiej Troi, na przemian z filmem dokumentalnym pt. „Trzcinica – Karpacka Troja”.

Elementem, który ma dodatkowo zachęcić turystów do odwiedzenia Skansenu 4 września są niższe niż zazwyczaj ceny biletów. Bilet cały kosztował będzie 12 zł, bilet ulgowy 8 zł, zaś bilet rodzinny (dla 2 rodziców z min. 2 dzieci) to koszt 30 zł. Standardowo ceny biletów wynoszą 18 zł, 13 zł oraz 50 zł. Bilet na Słowiańską Niedzielę będzie biletem całodniowym umożliwiającym opuszczanie i ponowne wchodzenie na teren imprezy. W tym dniu Skansen zwiedzać będzie można wyłącznie indywidualnie, bez asysty przewodnika.

Szczegółowy program Słowiańskiej Niedzieli w Karpackiej Troi przedstawia się następująco:

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi
4 września 2011 r.,
godz. 10.00-19.00

10.00 – rozpoczęcie imprezy
11.00 – przywitanie gości i odtwórców
12.00 – inscenizacja obrzędu słowiańskiego
13.00 – rozpoczęcie pokazu sztuki kulinarnej wczesnego średniowiecza
14.00 – turniej walk indywidualnych o nagrodę Wójta Gminy Jasło
16.00 – prezentacja wczesnośredniowiecznych ubiorów i wyposażenia
17.00 – prezentacja legendy słowiańskiej
18.00 – koncert zespołu Stary Olsa (Białoruś)
19.00 – zakończenie imprezy

Kasy czynne w godz. 9.45-18.00
Zwiedzanie wystawy stałej i grodziska – 10.00-18.00
Zwiedzanie parku archeologicznego – 10.00-19.00
Salka Małego Odkrywcy – 10.00-18.00

CENY BILETÓW
• Bilet normalny – 12 zł
• Bilet ulgowy – 8 zł
• Bilet rodzinny – 30 zł

Wejście na teren imprezy odbywać się będzie wejściem głównym do pawilonu wystawowego, przy którym zlokalizowane będą kasy biletowe.

Parking dla turystów znajdować się będzie przy drodze krajowej nr 28 (Jasło-Gorlice), w odległości ok. 1 km od skansenu.

Parking przy skansenie dostępny będzie wyłącznie dla odtwórców i zaproszonych gości.

Serdecznie zapraszamy 4 września 2011 r. do Karpackiej Troi na wyjątkowe spotkanie z historią!

Wsparcia w organizacji imprezy udzieliła Gmina Jasło.
Sponsor Skansenu – PNiG Jasło.

Informacje o imprezie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale „Wydarzenia”.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

SŁOWA KLUCZOWE