Informacje

Święto WP: przemarsz ulicami miasta w asyście konnego oddziału Ułanów

Złożeniem wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego wmurowaną na frontonie Kościoła Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika rozpoczęły się w poniedziałek powiatowe uroczystości Święta Wojska Polskiego, podczas których oddano hołd byłym i obecnym żołnierzom, dzięki którym żyjemy dzisiaj w niepodległej Ojczyźnie.

Kosynierzy z Cieklina
Kosynierzy z Cieklina po raz pierwszy na Święcie Wojska Polskiego w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ:
Święto Wojska Polskiego w Jaśle

Okolicznościowej mszy świętej w Kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył o. pułkownik Tadeusz Porębski, a homilię wygłosił o. Kazimierz Kuźniar, który podkreślił o wielkiej roli Matki Bożej w zwycięstwie Polaków nad bolszewickim najeźdźcą.

„We wszystkich kościołach stolicy wystawiony zostaje Najświętszy Sakrament. Przy ołtarzu polowym zbudowanym na placu Zamkowym około trzydzieści tysięcy kobiet, dzieci, starców w obecności relikwii świętych narodu, odmawia różaniec. Generał Józef Haller, wódz V Armii Ochotniczej, leży krzyżem przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w Kościele Najświętszego Zbawiciela. Także na Jasnej Górze rozpoczyna się nowenna błagalna do Matki Bożej. Wiernych jest tak dużo, że nabożeństwo zostaje przeniesione z bazyliki na szczyt. O zwycięstwo modlą się nie tylko Warszawa i Jasna Góra, ale cały naród i katolicy na całym świecie. Bitwa, która przejdzie do historii jako „cud nad Wisłą”, rozpoczyna się w nocy z 13/14 sierpnia. W pierwszym starciu ginie, przepowiadający maryjne zwycięstwo, ksiądz Skorupka. Po dwudziestu czterech godzinach od śmierci kapłana, proroctwo jego staje się faktem. Zwycięża polski naród prowadzony przez swoją Królową, a sama bitwa zostaje uznana za jedną z osiemnastu największych bitew świata, które ratowały cywilizację.” – powiedział.

W uroczystościach wzięli udział m.in. senator Rzeczpospolitej Polskiej Alicja Zając, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki wraz ze swoim zastępcą Leszkiem Znamirowskim, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, starosta jasielski Adam Kmiecik, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Bogusław Kręcisz, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, pełniący obowiązki Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle major Andrzej Nykiel, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz mieszkańcy miasta.

Obchody uświetnili swoją obecnością: Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Ireneusza Fatygi, harcerze, Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego dowodzony przez Jana Urbana oraz po raz pierwszy w Jaśle – oddział kosynierów z Cieklina (gmina Dębowiec), którego przedstawiciele zaciągnęli honorową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Pomniku Tadeusza Kościuszki.

Podczas okolicznościowego wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego burmistrz Jasła Andrzej Czernecki powiedział, że „w tych sierpniowych dniach decydowały się losy nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy”.

Z tej wielkiej narodowej próby Polacy wyszli zwycięsko. Kiedy armia sowiecka stała już u bram Warszawy, nastąpiło tak radykalne odwrócenie losów tej wojny, że bitwa warszawska została nazwana „cudem nad Wisłą”. Dzięki ogromnemu kunsztowi dowódczemu naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy śmiały plan strategiczny został zrealizowany. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Królowej Polski. 15 sierpnia był momentem przełomowym w tej wielkiej batalii, dlatego ten dzień początkowo był obchodzony jako święto żołnierza Polskiego, a od 1922 roku świętem Wojska Polskiego. – powiedział.

Podkreślił również, że 15 sierpnia to nie tylko „dzień wspomnień o bohaterach polskich wojen, w którym oddajemy cześć obrońcom naszej niepodległości”.

Jest to też dzień, w którym w sposób szczególny możemy zwrócić się do polskich żołnierzy pełniących obecnie służbę wojskową. Mamy prawo z Was być dumni i jesteśmy dumni. Bardzo dziękujemy za Wasze poświęcenie, za Waszą ofiarność, za to wszystko co robicie dla naszego kraju. W imieniu władz miasta, w imieniu mieszkańców składam w dniu Święta Wojska Polskiego wszystkim, którzy w Wojsku Polskim służyli i służą Ojczyźnie wyrazy uznania i serdeczne podziękowania za Waszą służbę, za to, że bronicie naszej najjaśniejszej Rzeczpospolitej. – dodał Andrzej Czernecki.

Uroczystości w Parku Miejskim zakończyły się odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle rozpoczęły w piątek (12.08) zawody strzeleckie zorganizowane na terenie Zakładów Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A., a trakcie których Wojskowa Komenda Uzupełnień promowała program „Narodowych Sił Rezerwowych” służbę przygotowawczą, korpus szeregowych zawodowych oraz szkolnictwo wojskowe. W niedzielę zorganizowano II Memoriał Hubala, w ramach którego odbyła się konferencja naukowa „Hubal i Hubalczycy – jasielskie ślady”, przeprowadzono konkurencje skoków przez przeszkody oraz władania szablą i lancą, pokazy musztry paradnej, pokazy militariów, a punktem kulminacyjnym było widowisko historyczne rekonstruujące „potyczkę wrześniową”. Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miasta w Jaśle, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE