Informacje

Karpacka Troja zaprasza na Słowiańską Niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 4 września 2011 r. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na Słowiańską Niedzielę – imprezę, której celem jest przybliżenie turystom kultury materialnej i duchowej wczesnego średniowiecza.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Program Słowiańskiej niedzieli wypełniają pokazy rzemieślnicze, prezentacja sztuki kulinarnej naszych przodków czy przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się turniej walk indywidualnych, w którym zwycięzca otrzyma nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło, a także występy (w tym wieczorny koncert główny) gości specjalnych Słowiańskiej Niedzieli – białoruskiego zespołu muzyki dawnej Stary Olsa, mającego na koncie setki występów na największych i najbardziej znanych imprezach historycznych w Europie.

Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – zapewnia, że każdy, kto w najbliższą niedzielę odwiedzi Karpacką Troję wyjdzie z niej bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych słowiańskich grodów obronnych zbudowany przez naszych bezpośrednich przodków.

Dodatkową atrakcją Słowiańskiej Niedzieli będzie możliwość obejrzenia nagrania
z widowiska, które towarzyszyło czerwcowemu otwarciu obiektu. Będzie ono prezentowane na sali konferencyjnej w pawilonie wystawowym.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali Salkę Małego Odkrywcy znajdującą się na piętrze pawilonu wystawowego, w której odtwarzane będą bajki, których akcja rozgrywa się na terenie grodu w Trzcinicy.

Atrakcyjne są także ceny biletów wstępu, które w tym dniu będą tańsze niż zazwyczaj. Bilet cały kosztował będzie 12 zł, bilet ulgowy 8 zł, zaś bilet rodzinny (dla 2 rodziców z min. 2 dzieci) to koszt 30 zł. Standardowo ceny biletów wynoszą 18 zł, 13 zł oraz 50 zł. Bilet na Słowiańską Niedzielę będzie biletem całodniowym umożliwiającym opuszczanie i ponowne wchodzenie na teren imprezy. W tym dniu Skansen zwiedzać będzie można wyłącznie indywidualnie, bez asysty przewodnika, zaś rezerwacja biletów nie jest wymagana i każdy turysta, który zdecyduje się odwiedzić Skansen będzie mógł zakupić bilet i wziąć udział w imprezie.

Szczegółowy program Słowiańskiej Niedzieli w Karpackiej Troi przedstawia się następująco:

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi
4 września 2011 r.,
godz. 10.00-19.00

10.00 – rozpoczęcie imprezy
11.00 – przywitanie gości i odtwórców
12.00 – inscenizacja obrzędu słowiańskiego
13.00 – rozpoczęcie pokazu sztuki kulinarnej wczesnego średniowiecza
14.00 – turniej walk indywidualnych o nagrodę Wójta Gminy Jasło
16.00 – prezentacja wczesnośredniowiecznych ubiorów i wyposażenia
17.00 – prezentacja legendy słowiańskiej
18.00 – koncert zespołu Stary Olsa (Białoruś)
19.00 – zakończenie imprezy

Kasy czynne w godz. 9.45-18.00
Zwiedzanie wystawy stałej i grodziska – 10.00-18.00
Zwiedzanie parku archeologicznego – 10.00-19.00
Salka Małego Odkrywcy – 10.00-18.00

CENY BILETÓW

• Bilet normalny – 12 zł
• Bilet ulgowy – 8 zł
• Bilet rodzinny – 30 zł

Wejście na teren imprezy odbywać się będzie wejściem głównym do pawilonu wystawowego, przy którym zlokalizowane będą kasy biletowe.

Parking dla turystów znajdować się będzie przy drodze krajowej nr 28 (Jasło-Gorlice), w odległości ok. 1 km od skansenu.

Parking przy skansenie dostępny będzie wyłącznie dla odtwórców i zaproszonych gości.

Serdecznie zapraszamy 4 września 2011 r. do Karpackiej Troi na wyjątkowe spotkanie z historią!

O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieści się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

Back to top button