Kultura | rozrywka | edukacja

Książeczkowe wybory w Klubie Czytających Rodzin

Książki z supełkami do wiązania, z odgłosami morza i świergotem ptaków, z ruchomymi zwierzątkami i z pluszowymi kartkami do przytulania testowali mali uczestnicy spotkania Klubu Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, które odbyło się w piątek 16 września. W tym czasie ich rodzice rozmawiali o swoich doświadczeniach związanych z czytelniczymi nawykami ich pociech.

Spotkanie Klubu Czytających Rodzin
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Okazało się, że bajki oglądane w telewizji, choć przykuwają na chwilę uwagę dzieci, nie zastępują im książek tradycyjnych. Mali klubowicze słuchają także audiobooków, ale najczęściej są one tłem podczas innych zabaw. Uwielbiają za to kąpać się z gumowymi książeczkami, przytulać do książek-przytulanek i odkrywać dźwięki i ruchome elementy w przeróżnych rodzajach książek-zabawek. Najbardziej jednak lubią słuchać głośnego czytania w wykonaniu rodziców.

Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami dorośli uczestnicy spotkania zwrócili też uwagę na to, że wszystkie dzieci mają swoje ulubione książki, często samodzielnie wybrane. Ten wybór – choć nieraz całkowicie niezrozumiały z perspektywy rodziców – jest niezwykle ważny, ponieważ wzmacnia u dzieci poczucie własnej wartości, samodzielności i samodecydowania o sobie.

Członkowie Klubu rozmawiali także o ilustracjach książek dla dzieci. Zgodzili się, że dla młodszych dzieci wybierają książki z obrazkami wyraźnymi i schematycznymi, a z czasem wprowadzają coraz więcej szczegółów i rozbudowanych ilustracji. Docenili niezwykłą rolę książek obrazkowych takich jak „Miasteczko Mamoko” czy „Gdzie jest tort?” w rozwijaniu wyobraźni, spostrzegawczości i koncentracji u dzieci.

Te i wiele innych wartościowych książek dla dzieci a także bajek na płytach CD i DVD można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, a na kolejne spotkanie Klubu Czytających Rodzin zapraszamy za miesiąc.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE