Informacje

Pamięć poległym

24 września br. był dniem wyjątkowym zarówno dla jaślan, jak i mieszkańców Andrijiwki, dawnej Firlejówki, na Ukrainie. To właśnie tego dnia, pełnego patriotycznej nostalgii, obyło się uroczyste odsłonięcie pomnika, upamiętniającego ofiary bitwy 6 września 1920 roku w Firlejówce. Wśród nich był profesor Roman Saphier oraz uczniowie jasielskiego gimnazjum.

Firlejówka

Firlejówka

Fot. © URZĄD MIASTA JASŁA

Kilkuletnie starania wreszcie przyniosły oczekiwaną przez wielu chwilę. – Możemy ogłosić wszystkim, gdzie znajduje się grób tych, którzy nie wahali się oddać swego życia za Ojczyznę. Po 86 latach udało się ustalić miejsce ich pochówku, po pięciu latach wszelakich starań udało się postawić pomnik, który będzie trwałym znakiem pamięci o tych niezwykłych jaślanach – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, który uczestniczył w oficjalnej delegacji, biorącej udział w uroczystości poświęcenia pomnika.

Mszą świętą polową rozpoczęła się uroczystość, po której odczytano Apel Poległym. Liczne delegacje z Polski i Ukrainy złożyły kwiaty, oddając hołd poległym rodakom z Jasła. Obok przedstawicieli władz miasta, obecni byli także: Alicja Zając Senator RP, konsul Andrzej Drozd i konsul Marcin Zieniewicz z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Maciej Dancewicz Naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa z Warszawy, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, przedstawiciele powiatu jasielskiego, Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, a także reprezentanci ukraińskiej administracji wojewódzkiej i rejonowej. Na uroczystość zakończoną koncertem Państwowej i Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle, pod batutą Tadeusza Wróbla, przybyli licznie mieszkańcy Andrijiwki oraz uczniowie tamtejszej szkoły podstawowej, dla których mogiła bohaterów z Jasła jest symbolem patriotyzmu oraz walki za ojczyznę.

Pomnik wraz z pamiątkową tablicą, przy którym zgromadziła się także młodzież I LO w Jaśle
oraz harcerze z 139 Dh Lisy, powstał, dzięki staraniom Stanisława Mazana i Piotra Mazura z jasielskiej Fundacji im. prof. Romana Saphiera.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE