Kultura | rozrywka | edukacja

Wakacje w bibliotekach gminy Jasło

Wakacyjne podróże po bibliotece i literaturze dobiegły końca. Dzieci i młodzież z terenu gminy Jasło nie narzekały na nudę podczas tegorocznych wakacji. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach wraz z filiami w Osobnicy i Trzcinicy przygotowywały dla swoich czytelników zajęcia edukacyjne, sportowe i rekreacyjne.

Wakacje w bibliotekach gminy Jasło

Wakacje w bibliotekach gminy Jasło

Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

W ramach zadań, na które otrzymano dofinansowanie od Fundacji Wspomagania Wsi zrealizowano dwa projekty pt. „Kocham moją wieś i żyjące tu zwierzęta” oraz „Twórcze wakacje – czyli lato na wsi”.

Poza możliwością wypożyczenia książek oraz wspólnego czytania w bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przez całe wakacje biblioteki gminy Jasło organizowały szereg różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Młodzi artyści z wielką przyjemnością wykonywali techniką quillingu oraz pergamano kartki okolicznościowe, piękne zakładki, a z filcu kolorową biżuterię. Kolejnym bardzo ciekawym pomysłem okazało się zdobienie różnych przedmiotów za pomocą serwetek i odpowiednich materiałów techniką decoupage.

Warsztaty prowadzone były przez bibliotekarzy, którzy przybliżyli młodym artystom podstawy tych nowych dla nich technik. Prowadzone zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, które stworzyły prawdziwe, niepowtarzalne, charakteryzujące się dużą fantazją i umiejętnością dzieła sztuki zdobniczej.

W warsztatach plastycznych, spotkaniach autorskich, wyjeździe do drukarni w Tuchowie oraz wycieczce do Skansenu Karpacka Troja i ZOO w Łękawce ogółem udział wzięło 851 dzieci, 136 przedstawicieli młodzieży oraz 46 osób dorosłych. Z usług internetowych podczas wakacji skorzystało 1040 mieszkańców gminy Jasło i gości wypoczywających w naszym regionie. Biblioteki gościły również pisarzy, dziennikarza, twórców ludowych, hobbystów, misjonarza, ratownika oraz strażaków.

W dniu 31 sierpnia br. w GBP podsumowano ogólnopolski konkurs na najaktywniejszego wakacyjnego czytelnika pt.„Zostań czarną owcą!”. Zwyciężczyni w kategorii dla dorosłych podczas dwóch miesięcy wakacji przeczytała 65 książek. W kategorii dla młodzieży pierwsze miejsce zdobyła A. Zagórska, która przeczytała 38 książek, a w kategorii dla dzieci nagrodę zdobyła K. Gajda, która przeczytała ponad 50 książek. Dzięki danym statystycznym prowadzonym dla potrzeb konkursu okazało się, że mieszkańcy gminy Jasło czytają nie tylko wiele książek, ale także codzienną prasę.

Tegoroczne letnie wakacje zgromadziły w bibliotekach gminy Jasło wielu miłośników książek w różnym wieku. Uroczyste zakończenie wakacji w bibliotece połączone z czekoladowym poczęstunkiem i rozdaniem nagród przyniosło wiele radości.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach wakacyjnych w bibliotece oraz wolontariuszom i sponsorom za pomoc udzieloną w trakcje realizacji programu.

W roku szkolnym 2011/2012 GBP zaprasza dzieci i młodzież na cykl spotkań warsztatowych pt. „I Ty możesz zostać dziennikarzem” oraz „Idzie, idzie jesień w gminie wieść niesie – DKK”. Dla dorosłych przygotowaliśmy spotkania z cyklu: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam wchodzę”.

Szczegóły dotyczące spotkań na plakatach i stronie www.gbpszebnie.pl.

ZAPRASZAMY

(GBP w Jaśle z/s w Szebniach)

SŁOWA KLUCZOWE